Öğretmen mahkemesi: Öğretmen maaşının ne kadarına haciz konur?

Öğretmen mahkemesi: Öğretmen maaşının ne kadarına haciz konur?

Biriken kredi ve kredi kartı borçlarından kaynaklı olarak maliye öğretmen maaşının tamamını haciz edebilir mi? Bu konuda hukuk ne söylüyor? Memur maaşının ne kadarına haciz konulur? İşte merak edilenler…

Bankaların kredi ve kredi kartlarına uyguladığı faiz oranlarındaki artış her ay minimum tutarı ödenen kredinin borcunu katlayarak arttırıyor. Birden çok bankaya borcu bulunan vatandaşın bu konuda merak ettiği memur maaşına haciz konulup konulamayacağıydı?

Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararının etkisiyle gündemi daha çok meşgul eden bu konu memuru çıkmaza sokabiliyor. Özellikle borç yapmanın daha çok zarara uğratacağı bu yeni dönemde para uzmanları “birikimden daha çok borçlarınıza yönelin. Borçlarınızı tamamen kapattıktan sonra birikime başlayın” diyerek ilerleyen dönemde daha zorlu bir sürecin beklediğine işaret ediyor.

2020 Yılında Ne Oldu?

Öte yandan 2020 pandemi döneminde başlatılan bir uygulamanın bu yılda getirilmesi isteniyor. Konuyla ilgili bir kolaylık sağlanır mı? henüz bilinmiyor. Peki o yıl ne olmuştu?

2020 yılı pandemi döneminde tek tek kepenk kapatan esnafın desteklendiği bir süreçte, memurlar için 60 ay vadeli borç birleştirme kredisi verilmişti. Böyle bir kredinin yeniden sunulması bankalara büyük oranda borcu olan memurun yükünü hafifletecek.

Öğretmen Maaşının Tamamına Haciz Konulur mu?

Öğretmen maaşının tamamına haciz konulamaz. Yargıtay 12. Hukuk dairesinde alınan karara göre yasaların da korumuş olduğu bu hak, memurun maaşının sadece bir kısmının haczedilmesine imkan tanıyor. Ücretin tamamı borçlu ya da ailesinin geçilmesi için yeterli olmasa dahi icra memuru maaşın 1/4'ünü haciz edebiliyor.

Kaynak:Haber Merkezi