Yeni ÖMK ile Öğretmene şiddet uygulayan tutuklu yargılanacak!

Yeni ÖMK ile Öğretmene şiddet uygulayan tutuklu yargılanacak!

Öğretmenlik Meslek Kanunu değişiyor. Yeni ÖMK ile öğretmenleri neler bekliyor? Öğretmene şiddet uygulayanlar için yargı yolu kapanıyor. İşte yeni ÖMK ile yasada uygulanacak değişimler…

Öğretmenlik Meslek Kanunu değişiyor. Öğretmene yönelik şiddet içeren davranışların cezai yaptırımı artıyor. Kanun teklifi ile önümüzdeki hafta meclise sunulacak yeni yasal düzenleme için geri sayım başladı. Okullarda meydana gelen şiddet vakalarına sonlandırmak için cezaların artırılması planlanıyor.

Bakan Tekin öğretmenlere yönelik uygulanan şiddet olaylarında hapis cezasının artık ertelenemeyeceğini söyledi. Cezalar %50 oranında artırılacak. Özel okulda çalışan öğretmenler de artık kamu görevlisi olarak sayılıp bu yasadan faydalanacak.

Öğretmene şiddet konusuyla ilgili yeni yasal düzenlemeler içeren ÖMK'nın Haziran ayı ile birlikte yasalaşması planlanıyor. Eğitim camiasını sarsan okul müdürü İbrahim Oktugan'ın ölümünün ardından gündeme getirilen bu yasal düzenleme ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan da halka seslendi.

Bu süreçte öğretmenlerin hayatını tehlikeye atılacak herhangi bir olumsuzluğun önlenebilmesi için yeni kararlar alınacak. Tutuksuz yargılanmanın önüne geçilerek. Yaptırımların caydırıcı olması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili işte şu açıklamayı yaptı: “Öğretmenler başımızın tacıdır. Öğretmenlere yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçiriyoruz. Kanun teklifi olarak Gazi meclisimize sunacağımız. Düzenleme ile öğretmenlere yönelik yapılan fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak.”