YKS sınavı ertelenecek mi? Bakan Tekin ne söyledi?

YKS sınavı ertelenecek mi? Bakan Tekin ne söyledi?

2024 YKS sınavına sayılı günler kala sınavın ertelenmesine dair bazı iddialar gündeme geldi. Müfredatın değişmesinden kaynaklı olarak YKS sınavının ertelenme ihtimali var mı? LGS sınavında oluşan endişenin YKS sınavına yansıması mümkün mü? İşte merak edilenler

Bu yıl YKS sınavı 8-9 Haziran tarihlerinde uygulanacak. Sınava çok az bir süre kala öğrenciler çalışmalarını sürdürüyor. En önemli gündem maddesi ise sınavda herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı oldu. Konu ile ilgili Bakan Tekin katıldığı bir canlı yayın programında YKS sınavına girecek öğrencilerle LGS sınavına girecek öğrencilere kritik açıklamalarda bulundu.

Bakanlığın gündeminde önce LGS sınavı yer alıyordu. 2 Haziran tarihinde gerçekleşecek LGS sınavının yeniden seçim çalışmalarından kaynaklı olarak ertelenme ihtimaline karşılık böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Bakan Tekin'in yaptığı bu açıklamanın ardından gözler YKS sınavına çevrildi.

Müfredattaki Yenilik YKS Sınavını Etkiler mi?

Bakan Tekin canlı yayında bu soruya da şu yanıtı verdi: “Müsterih olunuz. Sınav soruları artık akademisyenler değil öğretmenler tarafından oluşturulacak. Sınav havuzunda yer alacak sorular tamamen müfredattaki konulardan oluşacak. Öğrencinin okul dışında merdiven altı kurslara ihtiyacı kalmayacak şekilde soruları hazırlıyoruz. Bu konuda endişeniz olmasın.”

Yenilenen müfredat bu yıl sınava girecek öğrencileri etkilemeyecek. Müfredatın Eylül ayı itibariyle sadece belirli kademelere uygulanması bekleniyor. O kademeler arasında 12. sınıf öğrencileri yer almıyor.