Yeni E-Okul sınav giriş ekranı arıza verdi, tüm notlar silindi!

Yeni E-Okul sınav giriş ekranı arıza verdi, tüm notlar silindi!

2023 yılı Ekim ayında Bakanlık tarafından alınan kararla Türkçe dersinin işlenişi değiştirildi. Okuma, yazma, dinleme becerileri adı altında sınıflandırılan ve bu uygulama doğrultusunda öğrencinin değerlendirildiği sistem E-Okul'da da değişikliği beraberinde getirdi. Yenilenen e-okul farklı sorunları ortaya çıkardı. CİMER şikayet hattı dolup taştı.

81 ilde bakanlığa bağlı olarak hizmet veren eğitim kurumlarında okuyan öğrencileri ilgilendiren sıcak bir gelişme yaşandı. Bakanlık E-okul sistemini yenilemeye gitti. Bu yenilik sonrası puan kısmına okuma, dinleme ve yazma olacak şekilde yeni kutucuklar eklendi.

Türkçe dersi için uygulanan bu yeni sistem beklendiği gibi yolunda gitmedi. Öğretmenler sınav notlarını girdikten sonra şaşırtıcı bir gelişme yaşadı. Sınav notlarının silindiğini fark eden öğretmenler soluğu CİMER hattında aldı.

Yenilenen E-Okul'un teknik açıdan uygulamaya tamamen elverişli olmadığı fark edildi. Öğretmenler, dinleme çalışmalarının tamamlanması ile notlarını girmeye başladı. Yaklaşan sene sonu nedeniyle öğrencilerin getirdikleri proje çalışmalarına karşılık oluşan notlar girilirken garip bir detay fark edildi.

Tüm Notlar Silindi!

Proje notları girildikten sonra sisteme kaydet tuşuna basıldığında daha önceden verilen notların otomatik olarak silindiği görüldü. Böyle bir durum teknik açıdan ya sınav notlarının ya da proje notlarının verilmesine engel olan bir arıza olduğu anlaşıldı. Bu durumda ne yapacağını şaşıran öğretmenler CİMER'e şikayette bulundu. Konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılması ve E-Okul'un yeniden güncellenmesi bekleniyor.