Türkçe Sınavları E Sınav Olarak Uygulanacak

Türkçe Sınavları E Sınav Olarak Uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkçe Dersine ve sınavına son zamanlarda yeni düzenlemeler gelmişti. Özellikle dersin geçme notu ve sınavın düzenlenme şekli üzerinde değişikliğe gidildi. Yeni yapılan düzenleme ile söz konusu sınav sisteminde yeni teknik uygulanacaktır. Peki o yeni teknik nedir? Detaylar haberimizde...

Türkçe Dersinin uluslar arası standartlarda ölçülesini ve öğretilmesini amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı pilot bir uygulama başlattı.

Söz konusu uygulama neticesinde 40 ilden 653 okul ve 10.665 öğrencinin katılacağı ölçme değerlendirme işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren e-sınav merkezinde öğrencilerin kullanımına sunulacak olan bilgisayarlar üzerinden sesli ve görüntülü olarak 24 Nisan-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecektir.

Uygulamayı Avrupa Dil Testi Uygulayıcıları Birliği tarafından belirlenen standartlar ölçüsünde yerine getirilecek olan Milli Eğitim Bakanlığı bir ilke daha imza atacaktır.

Söz konusu uygulamaya katılacak olan öğrencilerin dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak belirtilen anadil becerileri ölçülecektir. Söz konusu uygulamanın yaygınlaştırılması adına öğrencilerden alınan veriler kaydedilecektir.

Meb Personel / ÖZEL HABER

Kaynak:Haber Merkezi