Milli Eğitim Bakanlığı Savaş Mağduru Çocuklara Psikolojik Destek Ve Uyum Eğitimi Süreci Başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı Savaş Mağduru Çocuklara Psikolojik Destek Ve Uyum Eğitimi Süreci Başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı Gazze'den gelen savaş mağduru çocuk ve yetişkinler için psikolojik destek ve uyum eğitimi çalışmaları başlattı. İstanbul ve Ankara'da bulunan savaş mağdurlarının geçici barınmaları ile birlikte denklikleri yapılan öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri için okullara yerleştirilme süreçleri başlatıldı. Daha kolay iletişim kurabilmeleri için Türkçe dil dersleri verilmeye başlandı. Ve bu kursa katılan kursiyerlere çanta ile kırtasiye malzemeleri verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı soykırım politikaları sonucunda Türkiye'ye getirilen çocuk ve yetişkinlere psikolojik destek ve uyum eğitimi çalışmaları başlatıyor. Uygulama Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in vermiş olduğu talimat ile başladı.

Sağlık Bakanlığı ve AFAD koordinatörlüğünde, İsrail'in sürdürmüş olduğu soykırım politikalarından dolayı yaralanan ve tedavi edilmek üzere Türkiye'ye getirilen Gazze'li çocuk ve yetişkinlere, bakanlık birimlerince eğitimler verilmeye başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Filistin'li çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri için gerekli planlamalar yapılıyor. Ayrıca özel eğitim ve psikolojik destek ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar ile sınıf seviyelerine göre gerekli rehberlik faaliyetleri sürdürülüyor.

Bakanlık tarafından İstanbul ve Ankara'daki çeşitli tesislerde barınmaları sağlanan savaş mağdurlarına, daha kolay iletişim kurabilmeleri adına halk eğitim merkezlerinde Türk.e Öğretimi Kursları veriliyor. Kurslara katılım sağlayan Gazze'li kursiyerlere çanta ve kırtasiye malzemeleri de bakanlık tarafından dağıtıldı.

Bakanlığın sunduğu destekler bunlarla da sınırlı kalmıyor. İstanbul'da Fatih, Bayrampaşa, Bakırköy ve Sultangazi ilçelerinde, denklikleri yapılan öğrenciler, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitimlerini almaya kaldıkları yerden devam ediyor.

Ankara'da geçici barınmaları sağlanan Filistin'li savaş mağdurlarının ise İstanbul'da yapılan çalışmalara benzer çalışmalar için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Buna yönelik Çankaya Başkent Halk Eğitim Merkezi tarafından yapılan planlamalar sonucunda Türkçe Dil Öğretimi A1 Seviye Kursu açıldı. denklikleri yapılan öğrenciler, seviyelerine göre okullara yerleştirilmeye başlandı.

Kaynak:Haber Merkezi