Milli Eğitim Akademisine kimler başvuracak? Zorunlu hizmet süresi ne kadar?

Milli Eğitim Akademisine kimler başvuracak? Zorunlu hizmet süresi ne kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulması planlanan Milli Eğitim Akademisi ile ilgili detaylar gelmeye başladı. Akademide kimler eğitim alacak? Süreçte öğretmen olabilmek için sınava girecek adayları neler bekliyor? Akademide eğitim alacak öğretmen adayları için zorunlu hizmet süresi ne kadar oldu? İşte merak edilenler

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyenler için yeni bir dönem başlıyor. Normal şartlarda KPSS sınavına girip mülakatta başarı gösterenler aldığı puan doğrultusunda 81 ilde ihtiyaç duyulan okullarda eğitim verebiliyor. Sözleşmeli öğretmen olarak hizmetine başlayan her öğretmen adayı 3 yılın sonunda kadroya alınıyor.

Milli Eğitim Akademisi ile Birlikte Öğretmen Atama Süreci ile İlgili Ne Değişti?

Bakanlık tarafından canlı yayında duyurulan Milli Eğitim Akademisi öğretmen yetiştirme sürecinde etkin rol oynayacak. Adaylar 550 saat boyunca eğitim alacak. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar ancak sözleşmeli öğretmen olarak hizmet verebilecek. 3 yılın sonunda her bir aday kadroya geçebilecek.

Akademiye başvuracak olan adaylardan KPSS'ye girilmesi ve geçerli bir puan elde etmesi istenecek. Akademide verilecek eğitim sonrası başarı gösterenler sözleşmeli öğretmen olarak görev alabilecek. Bakan Tekin'in ifade ettiğine göre Milli Eğitim Akademisi içinde pedagojik formasyon eğitimi de verilecek.

Kaynak:Haber Merkezi