MEB 2024 Öğretmenlerde emeklilik hareketliliği! Ön başvuru ekranı açılıyor!

MEB 2024 Öğretmenlerde emeklilik hareketliliği! Ön başvuru ekranı açılıyor!

2024 yılı içinde emekliliğe ayrılacak olan öğretmenler için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan o yazıda yer verilen ön başvuru sürecine dair işte merak edilenler…

Bu yıl emekliliğe ayrılacak öğretmenler için resmi yazı paylaşılması bekleniyordu. Beklenen süreç sonunda geldi. Emekli olacak öğretmenler için başvuru ekranı 5 gün sonra aktif hale gelecek. Emeklilik ön başvuruları için öğretmenler 22 Nisan itibariyle ön başvuru işlemini başlatabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan o yazıda bakanlığa bağlı olarak hizmet veren eğitim kurumlarında görev yapan kurum yöneticisi veya öğretmenler için emeklilik işlemleri sonunda başlıyor. Kanunnamede belirtilen yaş ve hizmet şartını karşılayanlar emeklilik başvurusunu yapma hakkı kazanacak.

meb-2024-ogretmenlerde-emeklilik-hareketliligi-on-basvuru-ekrani-aciliyor.png

MEB Öğretmen Emeklilik Ön Başvurusu

Emeklilik süreci Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yürütülecek. İşlemlerin onaylanması ve sonuçlandırılması elektronik ortamda kusursuz şekilde tamamlanacak. Sürecin sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için eğitim kurumlarında yönetici olarak çalışanlar veya öğretmenlerin emeklilik ön başvurusunda bulunması gerekecek. 2024 yılı emeklilik dönemi için ön başvuru yapmak isteyen yönetici veya öğretmenler 22 Nisan itibariyle MEBBİS E-personel kişisel bilgi modülü üzerinden başvuru yapabilir.

Kaynak:Haber Merkezi