İOKBS Bursluluk Sınavı Giriş Belgesi e-Okul Üzerinden Erişime Açıldı

İOKBS Bursluluk Sınavı Giriş Belgesi e-Okul Üzerinden Erişime Açıldı

İOKBS bursluluk sınavı giriş belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı Twitter hesabı üzerinden yapılan duyuru ile e-Okul üzerinden erişime açıldı. Peki bu belge neden önemli? Öğrenciler ve veliler tarafından neden merakla bekleniyordu? Belge üzerinde bulunan en önemli detay nedir? İOKBS'de kaçıncı sınıflara kaç soru yöneltilecek ve kaç dakika sınav süresi verilecek? İOKBS ne zaman yapılacak?

İOKBS Bursluluk sınavı giriş belgesi ile ilgili heyecanlı bekleyiş sona erdi. İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı 21 Nisan 2024 Pazar günü saat 10.00 itibari ile yapılacak. İlköğretim öğrencilerine 80 soru sorularak 100 dakika sınav süresi verilecek. Ortaöğretim öğrencileri için ise 100 soru sorulacak ve toplamda 120 dakika sınav süreleri bulunacak.

iokbs-bursluluk-sinavi-giris-belgesi.jpg

İOKBS Bursluluk sınavı giriş belgesi merakla bekleniyordu. Çünkü öğrencilerin sınava girecekleri yerler bu belge ile birlikte belirlenmiş oldu. Sınav giriş belgelerine e-Okul üzerinden erişilmeye başlandığı bilgisi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı. Buna göre veliler ve öğrenciler sınav giriş belgesine www.meb.gov.tr adresi üzerinden erişim sağlayabilecek.

milli Eğitim Bakanlığı tarafından, İOKBS Bursluluk Sınavının 21 Nisan'da yapılmasına karar verildi. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında sınav Eylül ayında, Koronavirüs dolayısı ile yapılmak zorunda kalınmış ve bu durum öğrenciler üzerinde, tatildeyken sınava çalışmanın gerekliliği psikolojisini ortaya çıkarmıştı. 2023 - 2024 Eğitim Öğretim yılında ise eğitim yılı sona ermeden önce yapılacak olan İOKBS ile öğrencilerin edindikleri bilgiler akıllarında kalmış olacak.

Sınavda 5, 6, 7, 8. sınıflara ve hazırlık sınıfına dört seçenekli 80 soru yöneltilecek ve bunun için de öğrencilere 100 dakika sınav süresi verilecek. 9, 10, 11. sınıflara da dört seçenekli sorular yöneltilecek. Ancak soru sayısı 100 olacak. Bu soruların çözümü için de öğrencilere toplamda 120 dakika süre tanınacak.

Kaynak:Haber Merkezi