Devlet Memurları Kanununa eklendi! Market çalışanı öğretmen “Atandıktan Sonra” çalıştığı günleri saydıracak!

Devlet Memurları Kanununa eklendi! Market çalışanı öğretmen “Atandıktan Sonra” çalıştığı günleri saydıracak!

KPSS sınavına girip yeterli puanı alıp atanma hakkı elde eden öğretmen adayları atanmadan önce çalıştıkları dönem memurlukta saydırabilir mi? Devlet Memurları Kanunu'nda belirtilen ve merak edilen işte o kritik detay…

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/C maddesinde yer verilen bilgiye göre o kişilerin memuriyet dışında geçen çalışmaları memuriyet hizmetinden sayılabilecek. Pek çok kişinin bilmediği o önemli detay memuriyet elde edecek öğretmenlerin kadrolu döneminde hem memuriyet derecesini hem de kademesini doğrudan etkileyecek.

4857 Sayılı İş Kanunun Ne Söylüyor?

Kadrolu olarak personel olmadan önce Tarım Kredi Kooperatif marketlerde çalışmış olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işçi statüsünde personel olarak kabul ediliyor.

devlet-memurlari-kanununa-eklendi-market-calisani-ogretmen-atandiktan-sonra-calistigi-gunleri-saydiracak.png

Bu personeller memuriyete geçtiklerinde çalıştıkları sürelerin azami 12 yılı memuriyetteymiş gibi saydırılabiliyor. Üstelik her yıl için bir kademe her 3 yıl için bir derece yükselme fırsatı da sunuluyor.

Tarım Kredi kooperatiflerinde, Tarım Kredi Kooperatifleri bölge birliklerinde veya Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinde çalışma hayatı bulunan personel geçirdiği süreleri memuriyete atandığı anda saydırabilecek. Her yıl için bir kademe, her 3 yıl için bir derece yükselmesi sağlanacak azami süre 12 yılı geçemeyecek.

Kaynak:Haber Merkezi