Bakan Tekin müfredatı sadeleştiriyor! Peki ya ders süreleri? 40 dakikalık ders süresi azalıyor mu?

Bakan Tekin müfredatı sadeleştiriyor! Peki ya ders süreleri? 40 dakikalık ders süresi azalıyor mu?

40 dakikalık ders süresi sınıflarda disiplinsizliği bozuyor mu? Son günlerde paylaşım sıklığı artan sınıf içi disiplinsizliği belki de ne öğretmenden ne de öğrenciden kaynaklı. Ders saatlerinin öğrencinin odağını kaçıracak kadar uzun olması sorunun en temel kaynağı. Müfredatta sadeleşme hareketlerinin başladığı yeni dönemde ders süreleri de değişecek mi? Bakan Tekin ne dedi?

MEB 2023 Ekim ayında radikal bir karar ile güçlendirme çalışmalarının olduğu okullarda öğrenim gören öğrenciler için 30 dakika uygulamasını başlatmıştı. Bu uygulamanın üzerinden tam 6 ay geçti. Yeni bir sistemin ilk adımı kabul edilen 40 dakikalık dersin 30 dakika uygulanması tüm kademelere gelir mi?

bakan-tekin-mufredati-sadelestiriyor-peki-ya-ders-sureleri-40-dakikalik-ders-suresi-azaliyor-mu.png

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği “Ders süresi ve günlük çalışma saatleri” yönetmeliğine göre “Ortaöğretimde bir ders saati 40 dakika, dersler arası dinlenme süresi 10 dakika, öğle arası dinlenme süresi 45 dakika…” Ancak ikili öğretim yapan okullarda bu süreler daha da kısabilir.

Kanunda belirtilen bu maddeyi esas alarak olağanüstü durumlarda ders saatleri 40 dakikadan 30 dakikaya alınabiliyor. Şuan için Bakanlığın ders saatlerini azaltmak gibi bir uygulaması bulunmuyor. Süreci yakından takip ediyoruz.

Ders saatleri kısalsa eğitim daha mı verimli olur? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

ÖNERİ LİNK: Ders sistemi, sınavlar ve eğitim süresi… Bakan Tekin gemileri yaktı! Beklenen köklü değişim o gün geliyor!

Kaynak:Haber Merkezi