Bakan Tekin ilk kez konuştu! YKS sınavı yazılı mı olacak?

Bakan Tekin ilk kez konuştu! YKS sınavı yazılı mı olacak?

Bu yıl Temel Yeterlilik Testi (TYT) 8 Haziran Cumartesi günü uygulanacak. YKS TYT sınavı geri sayım sayacına göre 1 Mayıs itibariyle sınava tam 37 gün kaldı. YKS sınavının bu kadar yaklaştığı bir dönemde Bakan Tekin'in sınıf ziyareti sırasında yaptığı o açıklama dikkat çekti. YKS sınavının yazılı olma ihtimali var mıydı? İşte merak edilenler

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından bu yıl ortak sınav uygulamaları ilk kez açık uçlu ve kısa cevaplı olarak yanıtlandı. Öğrencilerin epey zorluk çektiği ancak süreçte kendi bilgi ve deneyimlerini sağlamlaştırarak kalıcı öğrenmeyi sağlayacak bu yenilik diğer sınavlarda ne kadar geçerli olur?

Bakan Tekin, sınıf ziyaretleri sırasında bu konu gündeme getirildiğinde oldukça manidar bir cevap verdi. 6. ve 9. sınıflar için uygulanan ortak sınavlarda klasik mantığına benzeyen bir sürecin YKS sınavda uygulanması mümkün mü? Müfredat değişikliği ile ilgili taslak metnin paylaşıldığı, eğitim ve öğretimde “devrim niteliğinde” kararların alındığı bir dönemde merkezi sınavlar için böyle bir karar alınır mı? merak edildi.

Peki Bakan Tekin O Görüşmede Ne Söyledi?

12. sınıflarla bir araya gelen Bakan Tekin bir dersliği ziyaret etti. Sınıftaki bir öğrenci: “Okullarda şimdi klasik sınav uygulanıyor. Peki o zaman YKS neden test?” dedi. Bakan Tekin ise o soruya manidar şekilde “Şimdilik” yanıtını verdi.

YKS sistemi değişir mi? Yazılı sınav uygulaması gelir mi? Konu ile ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor…

Kaynak:Haber Merkezi