5, 6, 7, 8. sınıf ile hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak?

5, 6, 7, 8. sınıf ile hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bursluluk sınavının sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen ve 5, 6, 7, 8. sınıflar ile hazırlık, 9, 10, 11. sınıfları kapsayan 2024 İOKBS sınavı geçtiğimiz haftalar içinde gerçekleşti. Yüz binlerce öğrencinin katıldığı bu sınav sonrasında, tüm gözler sonuçların ilan edileceği güne çevrildi. Şimdi öğrenciler ve veliler, 2024 bursluluk sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihi merakla bekliyorlar.

Bursluluk sınavı sonuçlarının açıklanma tarihi ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise hazırlık sınıflarından öğrencilerin büyük bir heyecanla katıldıkları İOKBS sonrası, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sonuçların ne zaman ilan edileceği merak konusu oldu.

MEB, 2024 sınav takvimini açıklamış ve bursluluk sınavı sonuçlarının 17 Mayıs'ta "www.meb.gov.tr" adresi üzerinden duyurulacağını bildirdi. Öğrencilerin merakla beklediği İOKBS puanları, optik okuyucular aracılığıyla taranan cevap kağıtlarından elde edilen verilere göre hesaplanacak.

Her ders için ayrı ayrı yanlış cevapların üçte biri doğru cevaplardan düşülerek ham puanlar belirlenecek ve bu puanlar, sınav ortalamaları ve standart sapmalar kullanılarak standart puanlara dönüştürülecek, böylece öğrencilerin bursluluk durumları netleşecektir.

Kaynak:Haber Merkezi