Öğretmen atamaları mahkemelik: Mülakat tartışmaları alevlendi.

Öğretmen atamaları mahkemelik: Mülakat tartışmaları alevlendi.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), sözleşmeli öğretmen atamalarında yaptığı yönetmelik değişikliği ile tartışmaların merkezine oturdu. Yeni düzenleme, atamalarda KPSS puanının yüzde 50’si ve mülakat puanının yüzde 50’sinin kullanılmasını öngörüyor.

Yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlandıktan hemen sonra tartışmalar alevlendi.MEB yetkilileri, mülakat ağırlığının yüzde 100’den yüzde 50’ye düşürüldüğünü belirterek yeni sistemi savunurken, CHP, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim Gücü Sen bu değişikliği mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. CHP’den yapılan açıklamada, “Bu kararın kaldırılması için demokratik ve yasal tüm yolları sonuna kadar kullanacağız” denildi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ise, “Yönetmelik değişikliğine iptali istemiyle dava açıyoruz” dedi.

Eğitim Gücü Sen Genel Başkanı Oğuz Özat, mülakatın kaldırılacağına dair verilen sözlerin tutulmamasına tepki gösterdi. Özat, "Mülakat tartışmalarının bu kadar gündem olmasının nedeni daha önce açıklanan ‘mülakat kalkacak’ sözleridir. Bu karara rağmen geri adım atılmaması bakanlığa zarar veriyor. Hukuki düzenlemeler tamamlandığında kararın iptali için gereken adımları atacağız" dedi.

Yeni mülakat sistemi nasıl olacak?

Yeni mülakat sistemi, birçok değişikliği beraberinde getiriyor. İşte yeni sistemin detayları:

Yeni Mülakat Kuralları

İstihdam edilecek öğretmen sayısının üç katı kadar aday mülakata davet edilecek

Değerlendirme komisyonunda uzman öğretmen ve başöğretmenler yer alacak

Komisyon üyeleri ve adaylar birbirlerini mülakata kadar tanımayacak

Elektronik ortamda rastgele seçilmiş bir konu adaylara verilecek

Adaylar, 45 dakikalık sürede öğrencilere ders anlatır gibi konuyu anlatacak

Ders anlatma, iletişim, problem çözme ve tutum ile değerleri aktarabilme becerisi değerlendirilecek

Ölçülecek kriterler öncesinde kılavuz ile paylaşılacak

45 dakikanın sonunda adaydan ders anlatımında ne yaptığını yazılı ifade etmesi istenecek

Tüm süreç kamera kaydına alınacak

Değerlendirme ve mülakat süreci

Öğretmen adaylarının performansları, ders anlatma becerisi, iletişim yetenekleri, problem çözme yeteneği ve değerleri aktarabilme becerisine göre değerlendirilecek. Mülakat sonrası puanlar sisteme girilecek ve kapatılacak. Tüm süreç kamera kaydıyla belgelenecek.

Öğretmen atamalarında mülakatın rolü, eğitim camiasında büyük bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Hukuki süreçlerin ve tepkilerin nasıl sonuçlanacağı ise merakla bekleniyor.