Öğretmen Atama Takvimi Belli Oldu Mu? Branş Dağılımı Ve Kontenjanlar Belli Mi? Kabine Toplantısı Neden Önemli?

Öğretmen Atama Takvimi Belli Oldu Mu? Branş Dağılımı Ve Kontenjanlar Belli Mi? Kabine Toplantısı Neden Önemli?

Öğretmen atama takvimi ile ilgili yeni bir gelişme var mı? Branş dağılımı neye göre yapılacak? Okul öncesi, sınıf öğretmeni, Matematik, Türkçe, Fen bilimleri, Din kültürü ve ahlak bilgisi, müzik, biyoloji, Coğrafya, tarih, rehberlik... branşlarında öğretmen atamaları yapılacak mı? Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ne dedi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Kabine Toplantısı ardından yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında öğremten atamaları ile ilgili ne demişti?

Öğretmen atama takvimi ile ilgili MEB tarafından yapılacak olan açıklamalar dört gözle bekleniyor. Öğretmen adayları artık kabine toplantısına odaklanmış durumda. Çünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son Kabine Toplantısı ardından yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında şu açıklamaları yapmıştı "Öğretmen atamaları çok fazla uzamayacak. Yakında bir miktar öğretmen ataması yapacağız."

Bunun üzerine geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den bir açıklama geldi ve o da açıklamasında şu ifadelere yer verdi. "Atanacak öğretmen sayısı konusunda uzlaşmaya vardık. Önümüzdeki hafta Kabine Toplantısı olursa, sonrasında öğretmen atama takvimi açıklanacaktır."

İşte bu nedenle gözler 30 Nisan 2024 Salı günü, yani yarın yapılması beklenen Kabine Toplantısı'na çevrildi. Bütün öğretmen adayları Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan ulusa sesleniş konuşmasına kilitlenmiş durumda.

Branş dağılımı, kontenjanlar ve öğretmen atama takvimi tam olarak netleştikten sonra başvurular alınmaya başlanacaktır. Başvuru kılavuzuna personel.meb.gov.tr adresi üzerinden ulaşmanın mümkün olacağı öğretmen atamaları branş dağılımı ile ilgili şu detayı da paylaşmak isteriz ki öğretmen atamalarının yapılacak olması, her branş için kontenjan belirleneceği ve kadro açığının bulunduğu anlamına gelmemektedir.

Geçtiğimiz yıllarda sınıf öğretmenliği, rehberlik, matematik, okul öncesi... gibi farklı branşlar için öğretmen ataması yapılmıştı. 2023 yılında atanan öğretmen sayısı 45.000 olmuştu. Peki bu durum 2024 yılı için nasıl şekillenecek. Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.

Kaynak:Haber Merkezi