O öğretmenlerin Mayıs ayı ek dersi yüzde 20 eksik yatacak!

O öğretmenlerin Mayıs ayı ek dersi yüzde 20 eksik yatacak!

Ek dersi yüksek olan bir öğretmenin avantajlı olduğu düşünülse de farkında olmadan vergi dilimine girdiği için maaşından kesinti yapılacağı fark edildi. Mayıs ayına sayılı günler kala fark edilen bu detay öğretmenlerin %20'lik vergi dilimi problemini yeniden gündeme getirdi

Bakanlık tarafından yönetmelikle korunan ek ders kesintisi belirli hallerde, bulunulan ay içinde maaşa yansıyabiliyor. Bir başka konu ise yüksek ek ders aldığı halde avantajlı durumda olması gereken öğretmenlerin vergi dilimine girmesi ve bu sebeple maaşının eksik yatmasıydı.

Öğretmenin ek dersi; sevk, rapor ya da izin gibi durumlarda derse girmediğinde kesintiye uğrayabiliyor. Öğrencinin okula gelmediği durumlarda fiilen derse girmeyen bir öğretmenin ek ders ücreti de yatırılmıyor.

Onların Ek Dersleri %20 Vergi Kesintisine Uğrayacak!

Mayıs ayı öncesinde hesaplar yapıldı. Ek dersi yüksek olan bir öğretmenin Mayıs ayında alacağı maaşının %20'lik vergi dilimine girdiği fark edildi. Ekim ayında bu rakam %27'ye yükseliyor. Ek ders olarak girilen derslerin neredeyse yarısı vergi olarak maaştan kesiliyor.

MEB'e bağlı okullarda hizmet veren bir öğretmen15 ile 20 saatten fazla ders almayın” diyerek diğer öğretmenleri uyarırken konuyla ilgili şu ifadeyi kullandı:

“Kurdukları sistemde kumarhane hesabı sürekli kasa kazanıyor. Memurların vergi dilimi %15'e sabitlenmedikçe kurtuluş yok!”

Kaynak:Haber Merkezi