Müdür Olarak Atandılar Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikleri Ellerinden Alındı

Müdür Olarak Atandılar Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikleri Ellerinden Alındı

Milli eğitim müdürlükleri bünyesinde çalışan eğitim yönetim hizmetleri kadrosunda hizmet veren tüm müdürlerin devletten almış oldukları maaş dışında herhangi bir ek ders veya ödenekleri bulunmamaktadır. Tüm bunların yanında eğitim öğretim hizmeti sınıfında bulunan personele tanınan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imkanları da yoktur. Peki o müdürler kimlerdir? Detaylar haberimizde...

Öğretmenlik meslek kanunu ile sadece eğitim öğretim sınıfı hizmetlerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan personele ödenen başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik tazminatları Epeydir ülkenin gündemindedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmen, müdür yardımcısı, müdür gibi kadrolarda çalışan personele tanınan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer basamakları şube müdürlerine, ilçe milli eğitim müdürlerine, il müdürlerine tanınmamaktadır.

mmas-mudur-uzman.jpg
Bunun sebebi ise öğretmenlik kanununun sadece asli kadrosu öğretmenlik olan personele yönelik uygulanıyor olmasıdır. İl müdürleri, ilçe müdürleri ve şube müdürleri öğretmenlik kadrosunda bulunan personel değildir.

Konu ile ilgili olarak şube müdürleri tarafından belirli istekler sendikalar vasıtasıyla bakanlığa iletilse de öğretmenlik meslek Kanunu'nda yapılacak olan düzenlemelere eklenip eklenmeyeceği belli değildir.
Öğretmenlik meslek Kanunu'ndan faydalanamayan İl Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürleri yapmış oldukları hizmetlerinin karşılığında maaş alırlar. Kendilerine ek ders gibi ekstra bir ücret aylık maaşlarının yanında ödenmez.

Meb Personel ÖZEL HABER

Kaynak:Haber Merkezi