Heyecanla beklenen haber geldi: Öğretmen atama başvuruları ne zaman?

Heyecanla beklenen haber geldi: Öğretmen atama başvuruları ne zaman?

Öğretmenlik mesleğine adım atmak isteyen binlerce adayın merakla beklediği haber nihayet geldi. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan duyuruyla birlikte, 2024 yılı öğretmen atama takvimi ve başvuru süreçleri belli oldu.

Başvuru tarihi ve süreci

MEB tarafından yapılan duyuruya göre, 2024 öğretmen atama başvuruları için tarihler netleşti. Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 20-31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Ardından, adayların gireceği sözlü sınavlar 1 Temmuz'da başlayacak. Bu süreçte adaylar, tercih edecekleri branşlara göre başvurularını tamamlayacaklar.

Branş dağılımı ve kontenjanlar

MEB tarafından açıklanan branş bazında kontenjan dağılımları, öğretmen adaylarının tercih yaparken önemli bir kılavuz olacak. En fazla kontenjan ayrılan beş branş şu şekilde belirlendi:

Branş

Kontenjan

Sınıf Öğretmenliği

3,263

Özel Eğitim

2,499

Rehberlik

1,597

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

1,594

İngilizce

968

Öğretmenlik mesleğine adım atmak isteyen adaylar, başvuru sürecinde dikkatli olmalı ve tercihlerini yaparken kendilerini en iyi ifade eden branşları seçmeliler. Ayrıca, başvuru süresi içerisinde gerekli belgeleri tamamlamak ve eksiksiz bir şekilde başvuru işlemlerini gerçekleştirmek önem taşıyor.

2024 öğretmen atama takvimi ve branş dağılımı açıklanarak, öğretmen adaylarının heyecanı doruk noktasına ulaştı. Başvuru süresi ve branş kontenjanlarına dikkat ederek, adaylar kendilerine en uygun pozisyonları belirleyip gelecekleri için önemli bir adım atmış olacaklar.