Başöğretmen Unvanı Olan Öğretmenlere Nöbet Muafiyeti

Başöğretmen Unvanı Olan Öğretmenlere Nöbet Muafiyeti

Nöbet görevleri öğretmenlerin en çok zorlandığı görevlerin başında gelmektedir. Sorumluluğu ve dikkat gerektirmesi sebebiyle büyük efor isteyen bu görev için de belirli şartları taşıyan öğretmenlere muafiyet getirilmiştir. Peki başöğretmen unvanına sahip öğretmenler de bu grubun içinde mi yer almaktadır? Detaylar haberimizde...

Nöbetler diğer bütün eğitimle ilgili hususlarda olduğu gibi yönetmeliklerle düzenlenir. 20 yıl ve üzeri görev süresini yerine getirmiş olan öğretmenlerden olan başöğretmen unvanına sahip öğretmenlerimiz hem yaş olarak hem de kıdem olarak belirli ayrıcalıklara sahiptirler. Bunlardan en temeli olan maaş farkları öğretmenlik meslek kanunu ile garanti altına alınmıştır.

basogretmen-nobet-gorevi.jpg

Bu öğretmenlerimiz için yapılacak olan iş ve işlemler ise belirli kurallara bağlanmıştır. İlköğretim kurumları yönetmeliğinin 44.6. Maddesi uyarınca Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, kadınlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere, istememeleri hâlinde nöbet görevi verilmez. Ancak ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. hükmü gayet açıktır.

Okullarda yeterli sayıda personel olması durumunda söz konusu şartı taşıyan öğretmenlerimize nöbet görevi istememeleri halinde verilemez. Ancak personel harici durumlarda bu öğretmenlerimize de görev verilebilir.

Meb Personelleri /ÖZEL HABER

Kaynak:Haber Merkezi