Memurluktan Öğretmenliğe “Sınavsız Geçiş” uygulaması yeniden başlıyor mu?

Memurluktan Öğretmenliğe “Sınavsız Geçiş” uygulaması yeniden başlıyor mu?

Memur olarak devlet kadrosuna atandıktan sonra öğretmenliğe sınavsız geçiş yapılabilir mi? Devlet memuru öğretmen olarak atanabilir mi?

Düz memurken öğretmenliğe geçiş hakkını kullanmak isteyenler şartları karşıladığında bu hakkı kullanabiliyor. 2013 yılında uygulanan memurluktan direkt sınavsız öğretmenliğe geçiş hakkı o yıl son kez uygulanmıştı. O yıldan itibaren adayların ancak sınav şartını karşılayarak öğretmenliğe geçmesi mümkün hale getirildi.

Peki böyle bir durumda düz memurken öğretmenliğe geçmek isteyen bir kişi ne yapmalı?

Memurluktan öğretmenliğe geçmek isteyen bir kişinin yeniden sınava girmesi gerekiyor. Bu demek oluyor ki; içinde bulunulan yılın KPSS Genel Kültür, Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavına girerek istenen puanı karşılaması gerekiyor. Ancak bu süreçte ufak bir detay bulunuyor.

Memurluktan İstifa Eden Göreve Geri Dönebilir mi?

Devletin kadrosunda çalışma fırsatı elde eden kişinin, memurluk görevinden dilekçe vererek istifa etmesi gerekiyor. İstifanın ardından sınav şartı yerine getirildiğinde öğretmenliğe geçilebilir.

Memurluk görevinden istifa ettikten sonra aynı göreve geri dönmek isteyenler için kanunlar ne söylüyor? 657 sayılı devlet kanununa göre yazılı bir dilekçe ile istifada bulunan memurun yeniden memuriyete dönebilmesi için en az 6 ay geçmesi gerekiyor.

Kaynak:Haber Merkezi