Memur Maaşlarına 340 TL Kesinti

Memur Maaşlarına 340 TL Kesinti

Memur maaşlarına toplu sözleşme ikramiyesi olarak yansıtılan tutarlar ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi bir karar verdi. Verilen karar gereği toplu sözleşme kapsamında üye sayıları %2'i geçen memur sendikalarına üye olan memurlara verilen ikramiye için bu %2 şartı artık kaldırıldı. Bu karar gereği tüm sendika üyesi olan memurlara toplu sözleşme ikramiyesi verilecek. Bu durumda da söz konusu ücrette bir düşüş yaşandı. Peki söz konusu düşüş ne zaman düzeltilecek? Detaylar haberimizde...

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan düzenleme gereği memurlara toplu sözleşme ikramiyesi olarak verilen tutarlara güncelleme yapıldı. Yapılan güncelleme gereği memurların toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilmek için üye sayısının %2 barajını geçmesi kuralı kaldırıldı. Toplam dağıtılan toplu sözleşme ikramiyeleri toplam sendikalı personel sayısına bölününce %2 barajını aşan sendikalara üye olan memurlarda 340 TL tutarında bir ödeme azalışı meydana geldi.

maas-kesintileri.jpg

Söz konusu kaybın geriye dönük ödenmesi için Türk Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen başvuruda bulunacaklarını açıkladılar.

Eğer kabul edilirse eksik olarak ödenmekte olan topu sözleşme ikramiyeleri geriye dönük olarak hesaplanacak ve memurlara geri ödenecektir. Ancak süreçle ilgili şu anda herhangi bir gelişme bulunmamaktadır.

Meb Personel / ÖZEL HABER

Kaynak:Haber Merkezi