Yeni müfredat okula yeni başlayan öğrenciyi nasıl etkileyecek?

Yeni müfredat okula yeni başlayan öğrenciyi nasıl etkileyecek?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni müfredatın taslak metinini paylaştı. Öğretmen ve akademisyenlerin oylamasına sunulan görüş ve önerilerin bildirilebileceği 7 günlük süreç devam ederken akıllardaki en önemli soru “yeni müfredatın okula ilk kez başlayacak öğrenciye etkisi” ne olacak? Önümüzdeki yıl ilkokul 1. sınıf öğrencisini neler bekliyor?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından detayları Bakanlığın internet sitesinden paylaşılan yeni müfredatta İlkokul 1. 2. ve 3. kademeyi etkileyecek olan değişiklik Hayat Bilgisi dersinde öne çıkarıldı.

Öğretim programına göre;

- Öğrencinin yakın çevresinde bulunan tarihi yerleri, müze, kale ve camileri ziyaret etmesi istenecek.

- Bu gezi kapsamında görevli veya uzman kişiler sınıflara gelerek eğitim sürecinde öğretmene destek olabilecek.

- Özellikle sanatsal becerileri güçlendirebilmek için drama etkinlikleri daha etkin olarak kullanılacak.

Yeni müfredattaki bu değişiklik 1. sınıf öğrencisinin okuma ve yazma becerilerini kavraması konusunda da farklı yenilikleri beraberinde getiriyor. Türkçe dersi öğretim programında yer alan detaylara dikkat edildiğinde temel okuma ve yazma becerilerini kazandırma konusunda yeni bir döneme geçiş yapılıyor.

Türkçe Öğretim Programında 4 Dil Becerisi

Yeni müfredatta öğrencinin yakın çevresinden duyduğu ve deneyimlediği sözcükler ile öğrenme faaliyetini pekiştirmesi sağlanacak. İlk seslendirilen kelimelerin yakın çevreden olmasına dikkat edilecek. Dinleme, yazma, konuşma ve okuma faaliyeti 4 dil becerisi kapsamında yeniden ele alınacak.

Geleneksel eğitimden uzaklaşılarak öğrenci merkezli bir yaklaşımla, kapasiteye ve hıza bağlı olarak öğrenme faaliyetlerinin daha esnek bir sürede gerçekleşmesine imkan sunulacak. Hedefte ezberden uzak, anlamlı ve kalıcı bir öğrenme oluşturabilmek olacak.

Kaynak:Haber Merkezi