Yeni Müfredat Ne Zaman Uygulanacak? Hangi Yıl Tüm Sınıflarda Uygulanmaya Başlayacak?

Yeni Müfredat Ne Zaman Uygulanacak? Hangi Yıl Tüm Sınıflarda Uygulanmaya Başlayacak?

Yeni müfredat ne zaman uygulanacak? 26 Nisan 2024 Cuma günü askıya çıkarılan ve görüş - önerilerin alınacak olması dolayısı ile de bir hafta askıda bırakılacak olan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli yeni müfredat kademeli olarak hangi tarih itibari ile ve hangi sınıflarda uygulanmaya başlanacak? Müfredat değişikliğinin tüm sınıflarda uygulanmaya başlayacağı eğitim öğretim yılı hangi yıl olacak?

Yeni müfredat ne zaman uygulanacak? Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından verilen bilgilere göre çalışmaları çok uzun yıllara dayanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli isimli yeni müfredatın temelleri 2017 yılında yapılan müfredat değişikliği ile atılmıştı.

26 Nisan 2024 Cuma günü öğleden sonra gorusoneri.meb.gov.tr adresi üzerinden askıya çıkarılan ve kamuoyu ile paylaşılarak görüş ve önerilerin alınmasına açılan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bir hafta boyunca askıda bırakılacak. Gelen görüş ve öneriler çok fazla olacak olursa müfredatın askıda kalma süresi uzatılacak.

Okul öncesi eğitim alan öğrenciler dahil olmak üzere kademeli olarak ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi alan öğrenciler için bazı sınıflarda uygulanacak olan yeni müfredat ne zaman uygulanacak sorusuna pek çok öğrenci ve veli tarafından yanıt aranıyor.

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 2023 - 2024 eğitim öğretim yılı kapsamında uygulanmaya başlanmayacak. Ancak 2024 - 2025 eğitim öğretim yılı ile birlikte okul öncesi, 1, 5, 9. sınıflar için müfredat değişikliği uygulanmaya başlanacak.

Yeni Müfredat Ne Zaman Uygulanacak?

Yeni müfredat ne zaman uygulanacak? 2024 - 2025 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2024 Pazartesi günü başlayacak ve okul öncesi, 1, 5, 9. sınıflar eğitime Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredatının uygulanması ile başlayacak.

2025 - 2026 eğitim öğretim yılında ise okul öncesi, 1, 2, 5, 6, 9, 10. sınıflar Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredat kullanımını gerçekleştirecek. Kademeli olarak uygulamaya geçecek olan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli tam olarak uygulanmaya 2027 - 2028 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayacak.

Kaynak:Haber Merkezi