Uzman Öğretmenlik Şartlar Değişti

Uzman Öğretmenlik Şartlar Değişti

Uzman öğretmenlikte belirlenen süre şartları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2022 yılında hazırlanan öğretmenlik meslek kanunu ile belirlendi. Söz konusu öğretmenlik meslek kanunu 2024 yılında tekrar düzenlenecek. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik süresi değişecek mi? Peki yeni düzenleme ile neler değişecek? Detaylar haberimizde...

2021 yılında kabul edilen 2022 yılında uygulamaya konulan öğretmenlik meslek kanunu ile Milli Eğitim camiasının hayatına giren uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik kavramları ile ilgili yeni düzenlemeler geliyor.

Uzman öğretmenlik mesleğinde onuncu yılını doldurmuş olan öğretmenlere belirli bir sınav dahilinde başarılı olmaları halinde aylık belli bir miktar tazminat ödemeyi öngören bir düzenlemedir.

uzman-ogretmenlik-tazminati.webp

10 yıldır uzman öğretmenlik yapmış olan personele ise Başöğretmen unvanı verilmekteydi.

Yeni düzenleme ile uzman Öğretmen olabilmek için 7 sene Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kadrolarda görev yapmış olma şartı getiriliyor. Yani 10 yıllık süre şartı 7'ye indiriliyor.10 yıl uzman öğretmen olarak çalışmış olan personele verilen Başöğretmen unvanı ise 20 yıl öğretmenlik yapmış olma şartına bağlanacaktır.

Söz konusu düzenleme şu anda meclisin önünde bulunmaktadır. Meclis onayının ardından söz konusu düzenleme hayata geçirilecektir.

Meb Hocam/ ÖZEL HABER

Kaynak:Haber Merkezi