Öğretmenlik Meslek Kanunu Mayıs ayında Mecliste!

Öğretmenlik Meslek Kanunu Mayıs ayında Mecliste!

Uzun süredir üzerinde çalışılan Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesinin detayları sonunda belli oldu. Öğretmen Meslek Kanunu'nda neler yer alıyor? Uzman öğretmen olmak isteyenler için değişen ne oldu? Mayıs ayında meclise sunulması beklenen kanunun detayları haberimizde

Bakan Tekin müfredatta yapılan değişikliklerin ardından Öğretmen Meslek Kanunu ile ilgili yeni detayları paylaştı. Uzun süredir devam eden çalışmalar sonunda sonuç verdi. Öğretmenlikte kariyer basamakları olarak nitelendirilen uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğini şartları da değişti.

Öğretmen Meslek Kanunu'nda yer verilen en önemli değişikliklerden biri isteğe bağlı tayin hakkıydı. Kanunda yer alan maddeye göre öğretmen bulunduğu yerde şiddete uğradığında yer değişikliği talebinde bulunabilecek.

Öğretmenin güvenliğini ve itibarını öne çıkaran Öğretmen Meslek Kanunu'nda yer verilen en önemli değişikliklerden biri de uzman öğretmenlik süreci oldu.

Yeni dönemde uzman öğretmen olabilmek için yapılan sınavlar kaldırıldı. Başöğretmen olmak isteyenler için istenen uzman öğretmenlik şartı ortadan kalkmış oldu. 20 yılını dolduran her öğretmen başöğretmen olarak kabul edilecek.

Öneri Link: MEB’den ters köşe! Uzman öğretmenlik süreleri uzuyor mu?

Kaynak:Haber Merkezi