Öğretmenler greve çıkıyor! Sendikaların iş bırakma eylemi ne zaman başlıyor?

Öğretmenler greve çıkıyor! Sendikaların iş bırakma eylemi ne zaman başlıyor?

İstanbul’da okul müdürlüğü yapan İbrahim Oktugan’ın okuldan atılan bir öğrencisi tarafından katledilmesinin ardından eğitim camiasından sesler yükseldi. Eğitimciler ve sendikalar öğretmenlerin can güvenliği ve sarsılan itibarı için eylem yapma kararı aldı. Toplu grev kararı alan öğretmenler eyleme ne zaman başlıyor?

Aylar önce okul müdürü Oktugan tarafından okuldan atılan öğrenci tarafından canına kastedilen eğitimci için tüm Türkiye tek yürek oldu. Eğitimcinin vahşice katli sonrası sendikalardan iş bırakma sesleri yükseldi. Türk Eğitim-Sen iş bırakma kararı aldığını duyurdu. Sendikaya bağlı olarak çalışan öğretmenler Perşembe günü ilk derse Cuma günü ise tüm gün girmeyecek.

Eğitim sendikaları yaşanan bu vahim olayın ardından öğretmenlere çağrıda bulundu ve duyarlı olmaya davet etti. İş bırakma eyleminin yanı sıra öğretmenler arkadaşlarına yapılan bu zulme sessiz kalmamak için okulun ilk günü işe siyahlar içinde geldi. Sendikaların talebi üzerine siyah giyinerek siyah kurdela takan öğretmenler ilk tepkilerini bu şekilde paylaştı.

Öğretmenler Greve Ne Zaman Başlayacak?

Sendikalar tarafından alınan toplu karar neticesinde 10 Mayıs Cuma günü Ankara Adalet Bakanlığı önünde buluşulacak. Tüm illerden katılımcılar belirtilen gün bina önünde toplanıp basına açıklama yapılacak.

“Yaşamak istiyoruz” sloganı ile açıklama yapan Eğitim-İş sendikası 8-9 Mayıs tarihlerinde öğretmenlerin okullara siyah giyinmesini ve siyah kokart takmasını istedi. 10 Mayıs Cuma günü ise öğretmenler greve girerek iş bırakacak. Aynı gün Ankara’da Adalet Bakanlığı önünde toplanılacak.