MEB’den ters köşe! Uzman öğretmenlik süreleri uzuyor mu?

MEB’den ters köşe! Uzman öğretmenlik süreleri uzuyor mu?

Yüzlerce kadrolu öğretmen uzman öğretmen olabilmek için Bakanlık tarafından süreleri kısaltacak bir hamle gelmesini beklerken farklı söylentiler ortaya çıktı. Uzman öğretmenlikte süreler uzuyor mu? Uzman öğretmenlik hakkı verilmeyenlerin kaybettikleri tazminat ve oluşan mağduriyete dair işte tüm bilinmeyenler…

Uzman öğretmenlik konusu sarpa sardı. Uzman öğretmenlikte yeni bir düzenleme yapılmadığı için 2024 yılında en az 20 bin öğretmeninin yararlanması beklenen tazminat hakkı düşüyor. 10 yılın altında öğretmenliği bulunanlar bu faydadan yararlanamıyor. Öte yandan uzman öğretmenlik süresi ile ilgili bilinmezlik sürüyor.

Ortada somut bir gelişme bulunmuyor. Ancak Bakanlık tarafından önce 10 yıllık sınırlama getirilen ardından “yüksek lisans yapanlar 5 yıl yapsa da yeterli” denilen ardından Bakan Tekin'in gelmesiyle beraber 5 yılın kısa bulunup 8 yıla çıkarıldığı uzman öğretmenlikte süre sorunu bir türlü aşılamıyor. Son olarak 7 yıl gündeme getirildi. Ancak konuyla ilgili herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Aynı Okulda Çalışan Kadrolu Öğretmenler Farklı Maaş Alıyor?

Öte yandan okullardaki maaş adaletsizliği de gözden kaçmıyor. Öğretmenlik meslek kanununun aynı okulda aynı görevi yapan öğretmenler arasında maaş uçurumu yarattığı da bir gerçek. Bir öğretmen tarafından yapılan paylaşıma göre aynı okulda hizmet veren öğretmenlerden biri 46 bin TL maaş alırken diğeri 34 bin TL maaş alıyor. Aradaki bu uçurumun yanı sıra tazminattan kaynaklı oluşacak mağduriyette can sıkabiliyor.

“Kamuda aynı kadrodaki herhangi iki çalışan arasında %35 maaş farkı gördünüz mü?”

Kaynak:Haber Merkezi