MEB il içi, il dışı tayin derken… boşanma tayini geri mi geliyor?

MEB il içi, il dışı tayin derken… boşanma tayini geri mi geliyor?

Eş durumu tayini hakkı; sözleşmeli memurda en az 1 yıl, kadrolu memurda en az 4 yıl… peki ya boşanan memurun hakkı?

Öğretmenlerin son dönemlerde sıklıkla dile getirdiği boşanma tayini hakkı ile ilgili bilinmeyenler açığa çıktı. Bakanlığın önceden uyguladığı eş durumu tayini kapsamında kabul edilen boşanma tayini hakkı geri mi gelecek? merak edildi. Boşanma durumuna bağlı olarak verilen tayin hakkı Sağlık Bakanlığında çalışan memurun kullanabildiği, boşanma tarihinden itibaren bir yıl içinde bir kereye mahsus olmak üzere kullanabildiği bir haktır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2005 yılında son olarak uygulanan eşinden boşanan öğretmenin il dışı yer değiştirme yapabilmesi hakkı o yıldan itibaren yönetmelikten kaldırıldı. Yönetmelik değişikliği ile birlikte bundan tam 19 yıl önce suistimal edildiği gerekçesi ile kaldırılan bu hak geri gelebilir mi? konuyla ilgili öğretmenlerin talepleri bulunuyor.

meb-il-ici-il-disi-tayin-derken-bosanma-tayini-geri-mi-geliyor.png

Fakat Bakanlık yenilik adı altında başlatmış olduğu değişiklikler arasına bu kararı da ekler mi? henüz bilinmiyor. Şu anda nasıl bir uygulama yapılıyor?

Devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin yönetmelikte boşanma nedeniyle tayin hakkı ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmadı. Eşinden boşanan öğretmenin eş durumu nedeniyle nakli kabul edilmiyor.

Yıllar önce yönetmelikten çıkarılan bu hak geri gelmeli mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak:Haber Merkezi