Kars mı İstanbul mu? KPSS puanı yüksek olanın Doğu görevi kalkıyor mu?

Kars mı İstanbul mu? KPSS puanı yüksek olanın Doğu görevi kalkıyor mu?

2024 öğretmen atamaları için adayların geri sayıma geçtiği bugünlerde kontenjanda olanların merak ettiği bir konu yeniden gündeme geldi. Derece yapanlar ile sınırdan kazananlar görevlendirme sırasında bir fark yaşıyor mu? KPSS puanı yüksek olana Doğu görevi zorunluluğu kalkıyor mu?

Öğretmen adaylarının yıllardır zihnini bulandıran bu soru 2024 öğretmen atamaları öncesi yine gündeme getirildi. KPSS puanı yüksek olan kişi ile düşük olan kişinin zorunlu Doğu görevine eşit şartlarda tabi tutulması haksızlık mı yoksa olması gereken mi?

Halk arasında Doğu görevi olarak adlandırılan yönetmelikte zorunlu hizmet görevi aslında yıllardır Doğu-Batı ayrımı olmadan uygulanıyor. Zorunlu hizmet görevi bazen Kilis olabilirken bazen İstanbul’un en ücra semti olabiliyor.

kars-mi-istanbul-mu-kpss-puani-yuksek-olanin-dogu-gorevi-kalkiyor-mu.png

Van, Şanlıurfa, Diyarbakır… zorunlu hizmet dendiğinde ilk akla gelen yerler ancak; Aydın, Muğla, Balıkesir, İstanbul’da aslında zorunlu hizmet görev yerleri olabiliyor. Bu fark o yılın illere göre okulların öğretmen ihtiyaçlarına göre değişebiliyor.

Zorunlu hizmet görevi her öğretmen için geçerlidir. MEB tarafından konu ilgili herhangi bir değişim haberi verilmemiştir. KPSS Türkiye 1.si olan dahi zorunlu hizmet görevi yapılmak zorundadır.

Bakanlık yönetmeliğine göre şehirler 3 farklı hizmet bölgesi, 6 farklı hizmet alanına ayrılır. 1 en iyi olanı 6 en kötü olanı olarak bilinir. İlk kez atanan bir öğretmen adayı için hizmet bölgesi farkı olmadan 4-5 ve 6 arasında zorunlu hizmet yapma şartı bulunur.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak:Haber Merkezi