İl dışı tayinlerde kritik karar! O şart yönetmelikten kaldırıldı!

İl dışı tayinlerde kritik karar! O şart yönetmelikten kaldırıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak eğitim kurumunda idarecilik görevini yaparken il dışı tayin isteğinde bulunan bir idareci için şartlar değişti. İdarecinin gittiği ildeki eğitim kurumuna başvurabilmesi için yönetmelikte istenen 1 yıl kuralı kaldırıldı. İşte detaylar

İl dışı tayin isteyecek olan idarecileri ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Önceki yönetmeliğe göre müdürlük görevini üstlenen Bakanlığa bağlı olarak hizmetini sunan bir eğitimci il dışı tayin istediğinde bir yıl cezalı kabul ediliyordu. Ancak yeni yönetmelikte bu şart kaldırıldı.

Yeni hazırlanan takvime yetişen her idareci başvuru yapabilecek. Peki il içi tayinlerde bu durum ne olacak?

İl içi tayin başvuru döneminde eğer görevden istifa etmişse cezalı olma durumunu koruyor demektir. Ancak özür durumunda yer değişikliği uygulanacaksa herhangi bir cezai yaptırım bulunmayacak.

Yeni yönetmeliğe göre öğretmen olan bir kişi müdür baş yardımcılığını artık başvurabiliyor. Yönetmelik her iki grubu aynı kademede kabul ediyor. Öğretmen olma şartlarını taşıyan her birey başvurduğunda başvurusu değerlendirmeye alınacak. Ancak müdür yardımcısı olan bir kişinin müdür baş yardımcılığına başvurması mümkün değil.