Bursluluk Sınavı Giriş Yeri Değiştirilebilir Mi? Sınava Girerken Getirilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bursluluk Sınavı Giriş Yeri Değiştirilebilir Mi? Sınava Girerken Getirilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bursluluk Sınavı 21 Nisan 2024 Pazar günü İlköğretim Ve OrtaÖğretim Kurumları için, Türkiye saati ile 10.00'da başlayacak. Öğrenciler sınava girecekleri yeri değiştirebilirler mi? Sınava gelirken yanlarında getirmeleri gerekenler nelerdir? Sınavda toplamda kaç soru sorulacak ve öğrencilere sınav süresi olarak toplamda kaç dakika verilecektir?

Bursluluk Sınavı, İlköğetim ve Ortaöğretim kurumlarına yönelik olarak 21 Nisan 2024 Pazar günü Türkiye saati ile 10.00'da başlayacak ve tek oturum şeklinde yapılacak. Sınav giriş belgesi 15 Nisan 2024 Pazartesi günü e-Okul sistemi üzerinden öğrenci ve velilerin erişimine açıldı. Bu sayede öğrenciler ve veliler, sınav giriş yerleri hakkında bilgi sahibi olmuş oldular.

bursluluk-sinavi.jpg

Bursluluk Sınavı kapsamında 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencileri ile Hazırlık sınıfı öğrencilere dörder seçenekli 80 soru sorulacak. Bu sorular için verilecek olan süre ise 100 dakika olacak. 9, 10, 11. sınıf öğrencilerine ise yine dörder seçenekli olmak kaydı ile toplamda 100 soru sorulacak. Ve bu soruların yanıtı için sınav süresi olarak 120 dakika verilecek.

Sınava girecek öğrencilerin, giriş yerini bilmiyorlarsa ilk olarak sınav günü öncesinde sınava girecekleri okulu görmeleri öneriliyor. Sınav günü ise yanlarında sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi, siyah yumuşak uçlu kurşun kalem, kalemtıraş ve iz bırakmayan silgi bulundurmaları gerekiyor. Adaylara, sınav saatinin en az yarım saat öncesinde sınava girecekleri okulda hazır bulunmaları öneriliyor.

Pek çok kişinin aklına takılan soru ise sınav giriş yerinin değiştirilebilip değiştirilemeyeceği yönünde. Bunun için doğal afet, yangın, karantina gibi önemli gerekçelere ihtiyaç duyuluyor. Bölge Sınav Yürütme Komisyonu buna yönelik bir teklif sunuyor. Ölçme Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü de bu teklifi uygun görürse öğrencinin sınava giriş yeri değiştirilebiliyor.

Kaynak:Haber Merkezi