Birçok Öğretmenin Maaşı Eksik Hesaplandı, Peki Siz Kontrol Ettiniz Mi?

Birçok Öğretmenin Maaşı Eksik Hesaplandı, Peki Siz Kontrol Ettiniz Mi?

Söz konusu eksik yatan maaşlar ne Milli Eğitim Bakanlığından kaynaklanıyor ne de sistemsel bir hata. Söz konusu eksik yatan maaşlardaki hatalar, okul idareleri ve milli eğitim müdürlüklerinin muhasebe servisleri tarafından yapılan hatalardan dolayı meydana gelmektedir. Peki nasıl tespit edilir? İlgili hatanın düzeltilmesi için neler yapılmalıdır?

15 Nisan tarihinde yatan maaşlar birçok öğretmene belirli hatalardan dolayı yanlış hesaplanarak yatırılmıştır. Söz konusu hatalar öğretmenlerin kademe ve derece ilerleme takiplerini yapmadıkları için meydana gelmektedir. Aslında söz konusu kademe ve derecelerin ilerlemeleri okul idaresi ve milli eğitim muhasebe servislerinin yapacakları eşgüdümlü çalışmalar neticesinde kamu maliye bilgi sistemine eklenerek hayata geçirilmektedir.

Her üç kademede bir derece maaş ilerlemesi alan öğretmenlerin maaşları göreve başladıkları yılın yıl dönümünde bir kademe artar.

maas-ilerlemesi-kademe-derece.webpAncak öğretmenler söz konusu takibi mebbis üzerinden yaparlarsa büyük bir hata yaparlar. Maaş ilerleme işlemleri kamu maliye bilgi sistemi adı verilen maaş hesaplama ana sistemi üzerinden yapılır.

Öğretmenler ise maaş ilerlemelerini e devlet üzerinden alacakları bordrolarda görebilmektedirler.

Örnek verecek olursak mevcutta olmanız gereken maaş derece ve kademeniz 4/1 iken hala 5/2 üzerinden maaş alıyor olabilirsiniz.

Okul idaresiyle beraber yapacağınız iş ve işlemler sayesinde hatayı tespit etmeniz halinde okulunuza milli eğitim müdürlüğüne iletilmek üzere eksik yatan maaşınızın geriye dönük farklarının tarafınıza ödenmesi içerikli bir dilekçe vermeniz halinde bir sonraki ay maaşınız kaybınız giderilecektir.

Meb Personelleri/ ÖZEL HABER

Kaynak:Haber Merkezi