Bakan Tekin’in Öğretmenlere mülakat mesajı!

Bakan Tekin’in Öğretmenlere mülakat mesajı!

Öğretmen adaylarının bu yıl yapılacak atamalarda beklediği müjdeli haber geliyor mu? Cumhurbaşkanı kararı ile öğretmen atamalarında mülakat ile alım kalkar mı?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan personel alımında kaldırılan mülakat öğretmen alımında da etkili olur mu? Milyonların merakla beklediği mülakat kararı 2024 yılında sonunda kalkıyor mu?

MEB 2024 öğretmen alımının mülakata bağlı olarak gerçekleşeceğini dile getirdi. 20 bin öğretmen alımının yapılacağının paylaşıldığı o açıklamada mülakat detayı da dikkat çekti. Ancak Bakan Tekin konuyu açık uçlu bıraktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak yaptığı o paylaşım düşündürücüydü.

2025 yılı için acaba mülakatlar kalkabilir mi?

Bakan Tekin göreve geldiği ilk günden beri mülakatı savunuyor. Mülakattan korkulmaması gerektiğini dile getirirken sürecin eşit ve adil yürütülmesi için çabaladıklarını da dile getiriyor. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mülakatı kaldırmakla ilgili bir sözü bulunuyor.

Öğretmen Atamasında Mülakat Kalkıyor mu?

Bakan Tekin’e canlı yayın sırasında bu konu yeniden soruldu. 20 bin öğretmen alımının yüzde 50 KPSS puanı yüzde 50 mülakat ile yapılacağını ifade etti ancak konuşmanın devamında oldukça manidar kabul edilen şu sözleri de ekledi:

“Mülakat konusunda kanaatim belli ama nihayetinde siyasi idare başka karar alırsa, parlamentoda yasa değişirse o zamanda biz yeni yasayı uygularız.”