Yolculuk maliyetleri artıyor: Otoyol ve köprü geçiş ücretleri yeniden düzenlendi!

Yolculuk maliyetleri artıyor: Otoyol ve köprü geçiş ücretleri yeniden düzenlendi!

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından yapılan açıklamaya göre, özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü itibarıyla yeniden belirlendi.

Bu değişiklik, sürücülerin yolculuk maliyetlerini etkileyecek önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Detaylar haberimizde!

Yeniden düzenlenen geçiş ücretleri

KGM tarafından yapılan düzenleme sonrasında, Türkiye genelindeki otoyol ve köprülerde geçerli olan ücretlerde önemli değişiklikler yapıldı. Özellikle, 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin tek yönlü otomobil geçiş ücretinin 15 TL'den 24 TL'ye, Osmangazi Köprüsü geçiş ücretinin 290 TL'den 399 TL'ye, Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretinin 35 TL'den 49 TL'ye, ve 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücretinin 295 TL'den 419 TL'ye çıkarıldığı belirtildi.

Ayrıca, Ankara-Niğde Otoyolu'nun da 210 TL'den 295 TL'ye çıkarıldığı açıklandı. Bu fiyat değişiklikleriyle birlikte sürücüler, yolculuk maliyetlerinde önemli artışlarla karşılaşacaklar.

Bilgilendirme ve erişim

KGM 'nin internet sitesinden erişilebilen yeni geçiş ücret tarifeleri, sürücülere yolculuk planlarını yaparken bilgi sahibi olmaları için önemli bir kaynak haline geldi. Yolculuk yapacak olanların, güzergahlarını belirlerken ve yol ücretlerini hesap ederken bu güncel bilgilere başvurmaları önem taşıyor.

Yeniden belirlenen otoyol ve köprü geçiş ücretleriyle birlikte sürücülerin yolculuk maliyetlerinde önemli artışlar yaşanacak. Bu değişikliklerin sürücülerin bütçelerini etkileyeceği düşünülerek, güzergâh planlamalarında ve yolculuk bütçelerinin hazırlanmasında dikkatli olunması önem arz ediyor.