ÖSYM Sınav Sorularını Nasıl Hazırlıyor? İşte Şok Olacağınız Önlemler

ÖSYM Sınav Sorularını Nasıl Hazırlıyor? İşte Şok Olacağınız Önlemler

ÖSYM tarafından sınav soruları hazırlanırken ne gibi önlemler alınıyor? Alınan önlemler yeterli mi? Sorular dışarıya sızdırılabilir mi? Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde..

ÖSYM, YKS sorularını hazırlarken hangi önlemleri alıyor ve bu süreç nasıl işliyor? Bunu hiç merak ettiniz mi? İşte alınan önlemler ve soruların hazırlık sürecindeki aşamalar..

ÖSYM, her yıl milyonlarca öğrencinin katıldığı YKS için soruları hazırlama sürecine başladığında yaklaşık 100 kadar görevli 45 gün boyunca dış dünyadan bağımsız bir şekilde çalışmaktadır.

ÖSYM Sınav Sorularını Nasıl Hazırlıyor? İşte Şok Olacağınız Önlemler

Bu süreçte sınav kitapçıklarının basımı, paketlenmesi ve sevki gibi işler bu görevliler tarafından gerçekleştirilir. Sınavın güvenliği ise kapalı merkezde özel sistemler ve emniyet güçlerinin nöbeti ile sağlanır. Görevlilerin dış dünya ile iletişimi kesilir ve sınav öncesindeki 45 gün boyunca kapalı merkezde kalırlar.

ÖSYM'nin sınav güvenliği için aldığı önlemler arasında, sınav sorularının basımından tutun da çöplerin imhasına kadar bir dizi prosedür bulunmaktadır.

Mesela çöpler -18 derecede bekletilir ve dışarıya çıkarılmaz. Soru kitapçıklarının basımı sırasında elektrik bağlantı kabloları elektromanyetik dinlemelere karşı filtrelenir ve kitapçıklar RFID ile takip edilerek güvenli bir şekilde sınav merkezlerine gönderilir.

Bu süreçte görevlilere ihtiyaç duydukları her şeyi karşılayabilecekleri yemekhane, yatakhane ve dinlenme alanları gibi imkanlar sunulur.

Eminiz ki haberi okumadan önce birçok kişi bu kadar önlem alındığını tahmin bile etmiyordu. ÖSYM tarafından alınan bu önlemler sayesinde sorular güvenle öğrencilerimizin karşısına çıkıyor.

Kaynak:Haber Merkezi