İsviçre Beypazarı Soda Tüketilmesini Neden Önermiyor? Karar Hangi Tarih Ve Parti No'lu Ürünler İçin Geçerli?

İsviçre Beypazarı Soda Tüketilmesini Neden Önermiyor? Karar Hangi Tarih Ve Parti No'lu Ürünler İçin Geçerli?

İsviçre Beypazarı soda için derhal yasaklanması kararı alırken tüketilmemesi konusunda da tavsiyede bulundu. Peki bu kararın alınmasına sebep olan şey ne oldu? Karar Beypazarı maden suyunun hangi tarih ve parti no'lu ürünü için geçerlilik kazandı? İsviçre konuyu ne şekilde tespit etti? Bor minerali diğer maden sularında da yok mu? İnsan sağlığına ne gibi zararları bulunuyor? Peki şimdi ne olacak?

İsviçre Beypazarı soda uyarısı yaptı. Ve içeriğinde yüksek seviyede Bor minerali bulunduğunu belirterek, doğurganlık üzerindeki olumsuz etkilerine değinerek içilmemesi gerektiğini belirtti.

isvicre-beypazari-soda.jpg

İsviçre Federal Gıda Güvenliği Ve Veterinerlik Bürosu, Beypazarı Maden Suyunun içeriğinde yüksek miktarda Bor minerali bulunduğunu dile getirerek tüketilmemesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'de en fazla tüketilen maden suyu markaları arasında yer alan Beypazarı soda için İsviçre'den gelen uyarı, markanın maden suyunun yasaklanması ve tüketilmemesi gerektiği yönünde oldu.

İsviçre Beypazarı soda ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde oldu: "Resmi bir denetim sırasında, Beypazarı marka maden suyunun içeriğinde bulunan Bor mineralinin çok yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı sağlık tehlikesi göz ardı edilemez. FSVO, söz konusu markanın üretimindeki maden suyunun tüketilmemesini tavsiye etmektedir. BAK-SAN GmbH ürünü satıştan çekerek bir geri çağırma başlatmıştır."

Yapılan açıklamanın devamında, Bor mineralinin kayalardan ve topraktan yıkanabilmesi dolayısı ile yer altı sularında ve buna bağlı olarak da maden sularında doğal olarak bulunur. Bor mineralinin fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediğinden şüphe edilmektedir. Bu ndenle sağlıkla ilgili uzun vadeli bir risk durumu göz ardı edilemez.

Açıklamada aynı zamanda kararın 14.12.2023 üretim tarihli 0940.4 parti nolu ürün için söz konusu olduğu da belirtilmeden geçilmedi.

Kaynak:Haber Merkezi