Hükümet Ita’nın satışını hızlandırdı, Lufthansa Ocak ayında %40’ını devralabilir

Başbakanlık Kararnamesi için onay: Almanların sermaye artırımı ve azınlık hissesi ile girmesinin önü açıldı. CEO Lazzerini: ’20 yıldır ilk kez gelirler maliyetleri aşıyor’

Bir Dpcm’den diğerine. Ita Airways’in özelleştirme sürecinin başlamasından bir yıl sonra Meloni hükümeti, eski Alitalia’nın satışına ilişkin prosedürleri hızlandırmayı amaçlayan yeni bir kararnameyi onayladı. Önceki prosedüre katılan taraflar teyit edilir ve aynı zamanda Hazine’nin çoğunluğu devretmemesi yönündeki kısıtlama kaldırılır. Hükümet çevrelerinde, satış amacıyla, havayolunun aday alıcısının endüstriyel planının büyük önem taşıyacağı açıklanmaktadır. Başbakanlık Kararnamesinin (şu anda Sayıştay tarafından incelenmektedir) amacı, şirketin ve çalışanlarının yararına olacak şekilde satış işlemlerini hızlandırmaktır. Karar, Lufthansa’nın Alman şirketlerinin katılımının önünü açıyor: En çok itibar gören hipotez, Frankfurt’un başlangıçta sermayenin %40 ila 49’unu devralacağı ve şirketin değerinin 500 milyon Avro’nun biraz altında olacağı yönünde.

Hipotezler arasında, operasyonun sermaye artırımı yoluyla gerçekleştirilmesi olasılığı da bulunmaktadır.

Bu arada Ita’nın CEO’su Fabio Lazzerini, ‘İtalyan bayrak taşıyıcısının bütçesinde son yirmi yılda ilk kez gelirlerin maliyetleri aştığını’, çünkü ‘maliyetlere çok dikkat edildiğini’ açıkladı. Örneğin, ‘yakıttaki %107’lik artış hesapların sadece %55/60’ını etkiledi, geri kalanı daha yüksek gelirler ve maliyet tasarruflarıyla dengelendi. Ekim 2021’de doğan bir start-up’ız, kısa bir süre sonra Omicron, ardından savaş, ardından yüksek yakıt fiyatları oldu. Ancak buna rağmen şirket beklentilerin oldukça üzerinde bir performans sergiliyor’.