Yeni daireler için yüzde 14 daha az inşaat ruhsatı

Yüksek kredi ve malzeme maliyetleri nedeniyle inşaat durmuştur. Hükümet yeni inşaat hedefini açıkça ıskalamaktadır.

Yeni konutlar için alınan inşaat ruhsatlarının sayısı, kredi ve malzeme maliyetlerindeki artış nedeniyle Ekim ayında art arda altıncı ayında da düştü. Federal İstatistik Ofisi’nin Cuma günü bildirdiğine göre, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 düşüşle 25.399’a geriledi. Ocak ayından Ekim ayına kadar yetkililer 297.453 konutun inşasına yeşil ışık yakarak yüzde 4,7’lik veya 14.564 konutluk bir düşüş kaydetmiştir.

Olumsuz gidişat ışığında Federal İnşaat Bakanı Klara Geywitz bu hafta, trafik ışığı koalisyonunun bu yıl 400.000 yeni konut hedefini kaçıracağını itiraf etti. SPD’li politikacı Federal Meclis’te yaptığı açıklamada “Aslında bu yıl 400.000’e ulaşamayacağız” dedi. İnşaat ve emlak sektörü bile çöküş uyarısında bulunuyor. İnşaat, planlama ve gayrimenkul sektörünün önde gelen 17 dernek ve odası tarafından yapılan çağrıda, “Tüm işaretler 2023 yılında dramatik bir düşüş yaşanacağını gösteriyor” denildi. Sona ermekte olan yılda, 300.000’den daha azının tamamlanması muhtemeldir. Önümüzdeki yıllarda 200.000’i tamamlanırsa şanslı olacaklar.

İnşaat sektörü hala kalın bir sipariş yastığının üzerinde oturuyordu. Ancak son zamanlarda iptaller giderek artmaktadır. Ifo Enstitüsü’nün tespitine göre, Kasım ayında şirketlerin yüzde 16,7’si, bir önceki ayın yüzde 14,5’inden sonra bu durumdan etkilenmiştir. Ifo araştırmacısı Felix Leiss, “Sürekli artan inşaat fiyatları, daha yüksek faiz oranları ve daha az sübvansiyon yeni işleri zorluyor ve birkaç aydır göze çarpan yüksek sayıda iptallere yol açıyor” dedi.

Müstakil evler için alınan inşaat ruhsatlarının sayısı ilk on ayda özellikle keskin bir düşüş göstermiş ve yüzde 15,9 azalarak 66.925’e gerilemiştir. İstatistikçiler, “Ancak burada, Baukindergeld’in bir önceki yıl sona ermesinden kaynaklanan baz etkisi dikkate alınmalıdır” açıklamasında bulundu. İki aileli konutlarda yüzde 7,4’lük bir düşüşle 24.716’ya gerilerken, çok aileli konutlarda yüzde 2,1’lik bir artışla 158.768’e yükselmiştir.