Uzun teknoloji patlaması sona ererken Amazon kasvetli bir Kara Cuma ile karşı karşıya

Perakende devi, müşterilerin kemerlerini sıkmasıyla yılın son ayları için beklentilerini düşürdü

Amazon yöneticileri, Jeff Bezos’un bu hafta CNN’de yaptığı konuşmayı dinlediklerinde sabah kahvelerini yudumlarken boğuldukları için affedilebilirlerdi.

Şirketin milyarder kurucusu, tüketicilerin “kapakları kapatması” gerekip gerekmediği sorusuna, yaklaşan durgunluk hakkında sert bir uyarıda bulundu.

Bezos röportajda “İnsanlara tavsiyem masadan biraz risk almalarıdır” dedi.

“Eğer bir bireyseniz ve yeni bir büyük ekran TV almayı düşünüyorsanız, belki bunu yavaşlatabilirsiniz.

“Parayı elinizde tutun ve ne olacağını görün. Aynı şey buzdolabı ya da yeni bir araba için de geçerli.”

İnkar edilemez derecede ihtiyatlı olsa da, önerisi birkaç televizyon ve buzdolabından daha fazlasını satan Amazon’daki meslektaşlarını heyecanlandırmamış olabilir. Yorumlar, perakendeciler için soğuk bir rüzgarın estiği bu bayram sezonunda online perakende devinin karşı karşıya olduğu sorunları özlü bir şekilde özetliyor.

Normalde Amazon, Kara Cuma, Siber Pazartesi ve Noel’i kapsayan yılın son aylarında müthiş bir ticaret bekleyebilirdi.

Ancak tüketicilerin ve işletmelerin artan enerji ve gıda maliyetleri karşısında kemerlerini sıkması ve yaklaşan resesyonlar nedeniyle Amazon bu yıl zayıf bir bayram sezonuyla karşı karşıya.

Şirket 2022’nin dördüncü çeyreği için beklentilerini düşürerek 140 milyar ila 148 milyar dolar arasında bir satış öngördü – analistlerin beklediği 155 milyar doların oldukça altında.

Bu, 2021’e kıyasla 2pc ile 8pc arasında bir satış büyümesi anlamına gelecek ve bir yıl önce elde edilen 9pc’nin altında kalacaktır.

Görünüşe göre Amazon da kurucusunun tavsiyesine uyuyor ve işi sıkı tutuyor.

Geçen yıl Bezos’un yerine CEO olan eski Amazon Web Hizmetleri patronu Andy Jassy, “değer ve kolaylık” üzerine odaklanmaya devam ederken işletme genelinde maliyetleri azaltma sözü verdi.

Pazartesi günü, Facebook’un sahibi Meta’nın 11.000 kişiyi işten çıkaracağını ve Twitter’ın da 3.000’den fazla kişiyi işten çıkaracağını duyurmasından birkaç gün sonra, şirketin 10.000 kadar personeli işten çıkarmaya hazırlandığı iddia edildi.

Amazon’un dünya genelindeki 1,5 milyonluk işgücünün sadece bir kısmını oluşturan bu kesintiler, Jassy’nin önümüzdeki ayın beklentileri konusunda endişeli olduğunu gösteriyor.

Kötüleşen ekonomik tablo, Jassy’nin sendikalaşma arayışında olan İngiltere ve ABD’li işçilerin daha yüksek ücret taleplerini savuşturmaya çalıştığı bir dönemde başını daha da ağrıtıyor.

Shore Capital’de perakende analisti olan Clive Black, alışveriş yapanların daha temkinli ve seçici hale gelmesiyle Amazon’un karşılaştığı sorunların tüm e-ticaret sektörü için ortak olduğunu söylüyor.

Artan baskı, online giyim perakendecileri Boohoo ve Asos’un son zamanlarda satış ve kar uyarıları yayınlamasına neden olurken, mobilya satıcısı Made.com pandemi sırasında güçlü büyümesine rağmen bu ay yönetime düştü.

Black, “Akıntıya kürek çekildi ve Amazon buna yanıt vermek zorunda kalacak,” diyor.

“Alışveriş yapanlar para biriktirmeye başladı, daha anlayışlı, daha seçici olacaklar. Perakendeciler disiplinli olmak ve sadece ‘yapılması güzel’ olan her şeyden kurtulmak zorunda kalacaklar.

“Bu yıl geçmişte olduğu kadar büyük olmayacak.”

Rakiplerinde olduğu gibi, Amazon’un mevcut sorunlarının bir kısmının kökleri koronavirüs pandemisine dayanıyor. Online alışverişte yaşanan patlama, internet devini, geriye dönüp bakıldığında aşırı genişleme gibi görünen bir işe alım çılgınlığına itti.

Sokağa çıkma yasakları nedeniyle milyonlarca tüketici evlerinde mahsur kalırken, pek çok insan internette her zamankinden daha fazla para harcadı.

2019 yılında Amazon’un yıllık satışları 281 milyar dolara ulaştı. 2021 yılına gelindiğinde bu rakam 67pc artarak 470 milyar dolara yükseldi.

Şirket, talepteki bu olağanüstü artışı karşılamak için lojistik ağına yatırım yapmaya başladı ve başta depolarında olmak üzere 800.000 gibi şaşırtıcı bir sayıda işçi istihdam etti. Amazon’un “sipariş karşılama” – internetten satın alınan ürünlerin teslimatı – için yaptığı toplam harcama pandemi sırasında 43 milyar dolardan 75 milyar dolara yükseldi.

Ancak, koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, insanlar dışarıda yemek yemek, tatile çıkmak veya ana caddelerde yüz yüze alışveriş yapmak gibi “deneyimlere” para harcadıkça çevrimiçi satışlar düştü.

Dörtnala koşan enflasyonun işletmelerin maliyetlerini artırması ve alışveriş yapanların harcayacak daha az parası olması nedeniyle tablo daha da kötüleşti.

ABD’de yaklaşmakta olan resesyon tehdidi, normalde tüm perakendeciler için en yoğun dönem olan bu dönemde talebi daha da köreltmeye hazırlanıyor.

Ekonomistlerin İngiltere, ABD ve Euro Bölgesi’nde resesyon tahminleri nedeniyle önümüzdeki yılın daha iyi geçmesi beklenmiyor.

Bu endişeleri ve yükselen faiz oranlarını yansıtan Amazon’un hisseleri bu yıl 40pc’den fazla düştü.

Jassy bu duruma tasarruf planlarıyla karşılık verdi. Haberlere göre şirketin hiçbir bölümü incelemeden muaf tutulmayacak.

CEO’nun yönetiminde şirket, kârlı olmayan fiziksel marketleri ve kitapçıları aniden kapattı, işe alımları dondurdu ve tele-sağlık işi Amazon Care’i kapattı.

Wall Street Journal’a göre, Bezos’un gözde projelerinden biri olan Alexa sesli asistandan sorumlu bölüm bile bir incelemeye tabi tutuluyor ve kesintilerle karşılaşabilir.

Amazon sahada da depo ve lojistik operasyonlarını daha verimli hale getirmeye çalışıyor.

Bu çabalar dirençle karşılaşıyor ve şirketin Atlantik’in her iki yakasındaki depo çalışanları açık bir isyan halinde.

Çalışanlar daha yüksek ücretler talep ediyor ve yüksek düzeyde yaralanmalara yol açtığını söyledikleri çalışma koşullarından şikayet ediyorlar. Amazon şimdiye kadar sendikalaşma girişimlerini savuşturdu ve onları resmen tanımayı reddetti.

New York’ta işçiler tarafından yakın zamanda yapılan bir oylama, şirketin işçileri sendikalaşmayı reddetmeye ikna etmek için “sendikadan kaçınma” danışmanları getirmesinin ardından başarısız oldu, ancak yakında Moreno Valley, California’da başka bir oylama planlanıyor.

İngiltere’de milletvekilleri Salı günü, teknolojiyi kullanarak çalışanların verimliliğini takip etme girişimleri nedeniyle Amazon’a yüklendi.

İş dünyası komitesine başkanlık eden İşçi Partili milletvekili Darren Jones, 63 yaşındaki bir adamın, ürünleri yeterince hızlı paketlemediği söylenen personel arasında olduğunu söyledi.

Şirket patronlarına “Bu işçiyi gözetlemektir, malları değil” dedi. “Ortada bir sorun olduğunu görmüyor musunuz?”

Amazon depo çalışanlarını resmi olarak temsil etmek isteyen GMB sendikası da şirketten aldıkları ücretten memnun olmayan çalışanların Ağustos ayında araçlarını yere indirmelerinin ardından daha fazla greve hazırlandıkları uyarısında bulundu. Saat başına 15 Sterlin talep ediyorlar.

Amazon halihazırda “kapsamlı bir sosyal yardım paketi” sunduğunda ısrar ediyor.

Şirket kendi çalışanları arasındaki hoşnutsuzluğun önüne geçse bile, başka yerlerdeki sendikal eylemler tehdit oluşturuyor. Royal Mail çalışanları Kara Cuma ve Siber Pazartesi günlerinde 48 saatlik bir greve gitmeye hazırlanıyor, bu da alışveriş yapanları erteleyebilir ve en azından aksamaya neden olabilir.

Bezos halka “İşinizdeki ya da hayatınızdaki bazı riskleri azaltmaya çalışın” tavsiyesinde bulundu. “Masadan biraz risk alalım.”

Kendisini milyarder yapan şirket için bunu söylemek yapmaktan daha kolay olabilir.