Okul Yöneticilerinin Gözü AYM’de

​1.3.2014 tarihli ve 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un

08 Temmuz 2015 Çarşamba 03:49
Okul Yöneticilerinin Gözü AYM’de

22. Maddesiyle değiştirilen 652 Sayılı KHK’nın 37. Maddesinin (8) numaralı fıkrasında “Okul ve Kurum Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz." ve yine aynı kanunun 25. maddesiyle 652 sayılı KHK’ya eklenen Geçici 10. maddesinin (8) numaralı fıkrası “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla halen Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer.” hükmünü içermektedir. Buna göre, görev süresi 4 yılın üzerinde olan eğitim kurumu yöneticilerinin görevleri başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erdirilmektedir.

Bahsi geçen yasal düzenlemeler Anayasa Mahkemesinde iptal davasına konu edilmiş olup, 9 Temmuz 2015 Perşembe Günü Saat 09.30’da Yapılacak Mahkeme Toplantısı Gündemine alınmıştır. Haksızlığa uğrayan tüm eğitim kurumu yöneticilerinin umudu Anayasa Mahkemesinin vereceği iptal kararındadır.

Kaynak: Türk Eğitim-Sen

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 12 yorum mevcut

  • Faruk 4 yıl önce yorumlandı

   akp resmen okul müdürlerini görevlerinde almakla okullarda kin nefret tohumlarını ekmiştik.cumhürriyet tarihinde bolle bir zalimliği ancak akp yapmıştır.bunlara oy verdim hakkımı helal etmiyorum biz bunları Müslüman diye oy verdik ama çok zalimlermiş Allah haksızlar dan muhakkak hesabını sorar.

  • kemal t 4 yıl önce yorumlandı

   idare olarak 13 yıldır yetki elinizde idi hangi okul müdürü suç işledi de alamadınız.camiamıza maalesef kin tohumları ekildi.

  • kemal t 4 yıl önce yorumlandı

   13 yıldır ikdidarda olanlar mebi çözemediyse kusura kalmayın daha çözemezler.

  • kemal t 4 yıl önce yorumlandı

   madem ikinci görev ise kadron nerde.öğretmenliğe dönmek istiyorum ama kadrom yok.olan kadro 25 yıl önce başladığım yerde.nasıl adil mi.ip kimin elinde.şu anda hiç bir okul müdürünün ayakları yere basmıyor.ipler siyasilerin elinde

  • isim 4 yıl önce yorumlandı

   çok saçma m.

  • sınavlı atama 4 yıl önce yorumlandı

   sınavlı atama,sınavlı atama,sınavlı atama,sınavlı atama,sınavlı atama olmalı başka türlü bu işin içinden çıkılmaz

  • hayri @Çağrı 4 yıl önce yorumlandı

   adamı görevden almışlar,ailesinden ayırıp,resen başka bir ilçeye atamışlar,geri dönmek için uğraşması koltuk sevdası mı? yoksa gasp edilen hakkını alma mücadelesi mi?sen olsan ne yapardın gardaş?

  • Çağrı 4 yıl önce yorumlandı

   koltuk sevdalıları .....

  • Zeyd 4 yıl önce yorumlandı

   anayasa mahkemesinden adil bir karar çıkacağına nasıl inanıyorsunuz.....

  • tekin 4 yıl önce yorumlandı

   okul müdürlüğü ikinci bir görevdir kazanılmış bir hak değildir okullar kimsenin babasının yeri de değildir onun için sadece meb in okul müdürlüğü görevi biten yöneticileri yeniden değerlendirmesi yapımış olduğu ün büyük hataydı görevi bitmiş adamı ne diye bi daha değerlendirerek bunca yargı gitmelerine sebebiyyet verdiler hiç gereksizdi

  • A 21 ADEALET YERİNİ BULUR 4 yıl önce yorumlandı

   inşAllah adalet yerini bulur egoistler yandaşlık son olur

  • AHMET 4 yıl önce yorumlandı

   bu mahkeme bir an önce sonuçlansin ki herkes rahatlansin

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv