Okul Yöneticilerinin 4 Yıl Hesabı Nasıl Yapılacak?

Yöneticilikte 4 yıllık süre nasıl hesaplanacak?

16 Şubat 2016 Salı 19:51
Okul Yöneticilerinin 4 Yıl Hesabı Nasıl Yapılacak?

06.10.2015 Tarihli ve 29494 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğinin "Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar" başlıklı 28. maddesi 3. fıkrası hükümlerindeki sürenin hesaplanmasını illere gönderdiği e-maille açıkladı.

"Bilindiği gibi, 06/10/2015 tarih ve 29494 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin 28 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında; "Kurucu müdürlük ve müdür yetkili öğretmenlikte geçen süreler ile yöneticilikte vekaleten ve geçici görev kapsamında geçen süreler, dört ve sekiz yıllık sürenin hesabında değerlendirilmez" hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıdaki hükmün uygulanmasında oluşan tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yönetici görevlendirmelerinin aynı unvanda dört yılla sınırlı olduğu dikkate alındığında, görev yaptığı eğitim kurumu veya farklı bir eğitim kurumunda aynı veya farklı unvanda vekaleten veya geçici olarak görevlendirilenlerin, görevlendirildikleri bu süreler asli görev unvanlarının dört ve sekiz yıllık sürenin hesabından sayılacaktır.

Ancak, öğretmen ya da yönetici iken başka bir eğitim kurumuna kurucu müdürlük, müdür yetkili öğretmenlik veya vekaleten veya geçici olarak görevlendirildiğinde bu süreler, bu eğitim kurumu yöneticiliğine asaleten görevlendirildiği takdirde dört ve sekiz yıllık sürenin hesabında dikkate alınmayacaktır.

Örnek: A eğitim kurumu müdür/müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı B eğitim kurumunda kurucu müdür/müdür yetkili olarak veya vekaleten ve geçici görevli olarak görevlendirilmesi halinde görevlendirildikleri bu süreler A eğitim kurumundaki müdür/müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı görev unvanın dört ve sekiz yıllık sürenin hesabında dikkate alınacak; ancak, daha sonra B eğitim kurumuna 4 yıllığına görevlendirilmesi halinde ise bu süreler B eğitim kurumunun dört ve sekiz yıllık sürenin hesabına dahil edilmeyecektir."

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Merkez Atama Daire Başkanlığı

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    Hava Durumu
    Tümü Anket
    Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

    NAMAZ VAKİTLERİ
    Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

    SPOR TOTO SÜPER LİG

    Tür seçiniz:
    Linkler
    E-Gazete
    • Sabah Gazetesi
    Karikatür
    • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
    Sen de Yaz
    Ziyaretçi Defteri
    Ziyaretçi Defteri
    Siz de yazmak istemez misiniz?
    Ziyaretçi Defteri
    Arşiv