MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde Büyük Hata

MEB'in Yöneticilik Yönetmeliğindeki hatadan dolayı rehber öğretmenler hiç yönetici olamayacak.

15 Aralık 2015 Salı 07:25
MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinde Büyük Hata

MEB'in 10 Haziran 2014 tarihli yönetmeliğinde, Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlarda şu madde yer almaktadır:

"MADDE 5 - c) Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak,"

MEB'in 06 Ekim 2015 tarihinde yürürlüğe koyduğu yönetmeliğinde ise aynı konudaki madde fıkrası şu şekildedir:

"Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar
MADDE 5 -
.... c) Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibarıyla öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak."

Bu madde değişikliğini görenler diyecekler ki MEB Haziran 2014 sonrası yaşadığı sorunu aşmak için yönetmelikte daha bir esneklik getirmiştir bunda ne var?

Hayır MEB genişleme değil daraltma yapmıştır. Hem de mantıksız ve gereksiz bir daraltma. Aslında MEB kaş yapayım derken göz çıkarmıştır.

Yani MEB derdini yönetmeliğe yansıtamamıştır. Bu gerçekten vahim bir durumdur. Çünkü MEB kendini yönetmelik yazamayan bir pozisyona düşürmüştür.

Şimdi açıklayalım.

10 Haziran 2014 yönetmeliğine yer alan; "Madde 5 - ... c) Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak," maddesini anzaliz edelim:

Yönetici olabilme şartlarından biri olarak verilen bu maddeye göre;

Örneğin:

- Türkçe, İlköğretim Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ortaokullara yönetici olabilirken Liselere yönetici olamamaktaydılar

- Aynı şekilde Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Tarih öğretmenleri de Liselere yönetici olabilirlerken Ortaokullara yönetici olamamaktaydılar.

- Yine aynı fıkraya göre Rehber Öğretmenler: Neredeyse tüm okul/kurumlara yönetici olabildikleri gibi Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine de yönetici olabiliyorlardı.

06 Ekim 2015 tarihli yönetmelikte yer alan; "Madde 5 - .... c) Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibarıyla öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak" maddesini analiz edelim:

Bu fıkraya göre ise;

- Türkçe, İlköğretim Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ortaokullara yönetici olabilirken Liselere yönetici olamıyorlar. Yani değişen bir şey yok.

- Aynı şekilde Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Tarih öğretmenleri de Liselere yönetici olabilirlerken Ortaokullara yönetici olamıyorlar. Yani değişen bir şey yok.

- Makine ve Kalıp branşındaki öğretmenler sadece bu alanda norm olan okullara yönetici olabiliyorlar. Yani değişen bir şey yok.

Şimdi soruna bakalım:

- Rehber Öğretmenler: Bu fıkraya göre hiçbir okula yönetici olamadıkları gibi Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine de hiç kimseyi görevlendiremezsiniz. Çünkü yönetmelik hükmü buna izin vermiyor.

Biraz daha açalım:

"MADDE 5 - .... c) Görevlendirileceği eğitim kurumunun türü itibarıyla öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak."

Bu fıkrada yer alan ve bağlacına göre bir kişinin bir kuruma yönetici olabilmesi için;

Hem o okula/kuruma öğretmen olarak atanabilecek branşta olmalı hem de o kurumda aylık karşılığı okutabileceği ders olmalı.

Yani ve bağlacı hukukta bu iki şart bir arada yerine gelmesi anlamındadır.

Bu durumda Rehber Öğretmenler özelinde bakarsak;

- Rehber öğretmen her kuruma öğretmen olabiliyor fakat Rehber öğretmenin maaş karşılığı girebileceği ders yoktur. Çünkü Rehber öğretmenler derse girmezler.

- Rehberlik Araştırma Merkezlerine gelince, buralarda zaten ders bulunmadığından hiçbir alandan öğretmenin yönetici olması mümkün değildir.

Bu nedenle bu madde yanlış dizayn edilmiştir.

Şimdi bu maddedeki VE bağlacını VEYA yapıp hukuki olarak yorumlayalım.

Bu fıkradaki bağlaç veya olursa;

O okula/kuruma öğretmen olarak atanabilecek branşta olmanız

veya

O kurumda aylık karşılığı okutabileceğiniz ders olması.

Yeterli.

Yani bu şartlardan birine sahip olanlar bu kurumlarda yönetici olabilirler.

Örneğin:

- Türkçe, İlköğretim Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ortaokullara yönetici olabilirken isterlerse Liselere de yönetici olabilirler.

- Aynı şekilde Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Tarih öğretmenleri de Liselere yönetici olabilirlerken isterlerse Ortaokullara da yönetici olabilirler.

Çünkü branşları itibariyle okutabilecekleri ders vardır.

- Makine ve Kalıp branşındaki öğretmenler tüm meslek liselerinde maaş karşılığı Mesleki Gelişim derslerine girebildiklerinden Mekina ve Kalıp öğretmenlerinin alanının bulunmadığı meslek liselerinde de yönetici olabilirler.

Aynı şekilde Rehber Öğretmenler de neredeyse tüm okul/kurumlara yönetici olabildikleri gibi Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine de yönetici olabilirler.

Bu nedenle diyoruz ki MEB kaş yapayım derken göz çıkarmıştır.

MEB'in amacı Veya'dır. Aksi halde rehber öğretmenlere ilişkin bir tasarrufları yoksa maddede "ve" den sonra gelen kısımlara ihtiyaç yoktur.

Bu hata düzeltilmelidir. Aksi halde bu yönetmeliğe göre yapılan işlemler hukuka aykırılık teşkil edecektir.

Maksut BALMUK

Öğretmen

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • halio 4 yıl önce yorumlandı

   talim terbiye kuruluna göre bir fizik öğretmeni lisede fizik dersi yeterli olmadığı takdirde ortaokulda da fen ve teknoloji dersine de maaş karşılığı girebiliyor ama yönetici olarak bu kuruma görevlendirilemiyor

  • halio 4 yıl önce yorumlandı

   maaş karşılığı gireceği ders yelpazesini arttırırken yönetici olmakta sınırlandırması ayrı bir garabet zaten.

  • reber öğretmen 4 yıl önce yorumlandı

   rehber öğretmeni idareci olması zaten yanlış .bakanlığımız doğru olanı yapmıştır.

  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv