MEB: Okul Yöneticilerinin Göreve İadesi Olmaz

MEB Hukuk Müşavirliği, eğitim kurumu yöneticilerine ilişkin Danıştay kararı nedeniyle göreve iade olmayacağını belirtti

07 Temmuz 2015 Salı 12:10
MEB: Okul Yöneticilerinin Göreve İadesi Olmaz

Okul müdürü, müdür yardımcılarına yönelik Danıştay İdari Dava Daireleri Kararı kararı sonrasında çok sayıda eski yönetici, MEB'e başvurarak göreve atanma talebinde bulundu.

Konu, MEB Hukuk Müşavirliğine iletildi. MEB Hukuk Müşavirliği verdiği görüşte, göreve iade talepleriyle ilgili olarak herhangi bir işlkem yapılmaması gerektiğini belirtti.

İŞTE MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİNİN GÖRÜŞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Hukuk Müşavirliği

01.07.2015 Tarih ve Sayı : 70693175/45.02/-E.6825374
Konu: "Yargı Karan Gereği İade Talepleri" konulu yazısı

İSTANBUL VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : a) 18.06.2015 tarihve 31520825-622-E.630427sayılı yazınız.
b) 10/06/2014 tarihli ve 29026 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik.
c) Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca verilen 18/02/2015-tarihli ve ¥D. İtiraz No:2Ö14/l 151 sayılı Karar.

İlgi (a) yazınız ve ekleri incelenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin bazı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Bakanlığımız aleyhine açılan idari davada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca verilen 18/02/2015 tarihli veYD. İtiraz No:2014/1151 sayılı Kararda; "Açıklanan nedenlerle, dava konusu Yönetmeliğin 10. Maddesinin 9. Fıkrası, 23. Maddesinin I. Fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenleme ile "Açıklama" başlıklı kısmının 3. Maddesinde "en az altı ay çalışmış olma" şartının, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kuramımdan sorumlu Şube Müdürü ve İnsan kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenleme yönünden 2577 sayılı idari Yargılama Usulü kanunun 4001 sayılı kanunla değişik 27. Maddesinde öngörülen ve yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gerekli olan koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, davacı itirazının kısmen kabulüne ve dava konusu yönetmeliğin 10. Maddesinin 9. Fıkrası, 23. Maddesinin 1. Fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenleme ile "Açıklama" başlıklı kısminin 3. Maddesinde "en az altı ay çalışmış olma" şartmın, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kuramımdan sorumlu Şube Müdürü ve İnsan kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına, diğer maddeler yönünden ise davacı itirazının reddine 18/02/2015 gününde oybirliği ile karar verildi" denilmektedir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca yerilen 18/02/2015 tarihli ve YD, İtiraz No:2014/1151 sayılı Karar ilgi (b) yönetmeliğin 10. Maddesinin 9. Fıkrası, 23.Maddesinin İ. Fıkrasında hiçbir Ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenleme ile "Açıklama" başlıklı kısmının 3. Maddesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kuruntumdan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için "en az altı ay çalışmış olma" şartının aranmamasına ilişkin eksik düzenleme nedeniyle yürütülmesinin durdurulmasına ilişkindir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 18/02/2015 tarihli ve YD. İtiraz No;2014/1151 sayılı Karan uyarınca İlgililerin dilekçelerinde belirtikleri taleplere ilişkin olarak idarece herhangi bir işlem yapılmasının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.
Hayati CANKALOĞLU Bakan a.
1 .Hukuk Müşaviri

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 8 yorum mevcut

  • misafir 4 yıl önce yorumlandı

   işin kolayı sınavsız bedavadan yalakalıkla atanan ebs li müdürleri görevden alıp yerlerine hakkı yenen çalışkan eski yöneticileri vereceksin iş bu kadar basitken neden işi zora sokuyorsunuz sonunda devleti zarara uğratmaktan sizlerinde hakkında davalar açılacak kaçış yok.

  • hak... 4 yıl önce yorumlandı

   uygulanan hukuk bir gün herkese lazım olacak men dakka dukka.....

  • alperen 5 yıl önce yorumlandı

   bana vereceğiniz cevabi yazıyı bekliyorum.tazminat davasını da sen ödersin hukuk müşaviri o vakit olur mu...

  • hak ve hukuk tanımaz meb yöneticileri 5 yıl önce yorumlandı

   mahkeme kararlarının uygulanmaması nedeni ile tazminat davaları açılmıştır. okul müdürlerinin kazandıkları tazminat paraları genel büçeden ödenmemeli çünkü şahısların işledikleri suçların parasını niçin devlet ödesin. tazminat paraları meb yöneticileri ve onları yönlendiren hukuk müşavirleri tarafından ödenmelidir

  • muallim 5 yıl önce yorumlandı

   hukuk tanımaz,hukuk bilmezler,hukuksuz hukuk müşaviri,anayasayı tanımayan bakanı bulunan insanlardan ne beklenir,nabi hoca bu sefer sınıfta kaldın vesselam.

  • sevgili meb 5 yıl önce yorumlandı

   akıl tutulması yaşadık bu süreçte akp li il ilçe başkanlarının hazırladıkları listelerdeki isimlere yüksek puan dayısı güzel olmayanlar elendi kriterler objektif değil meb bu vebalden nasıl kurtulur

  • Fırat DENİZ 5 yıl önce yorumlandı

   insan gerçekten gülümsüyor.bi̇r hukuk bürosu hemde mi̇lyonlarin bakanlığının yani 6 ay süre baz alınacak peki nisan ayında atanan ilçe m, eğt müdürlerinin puan vermeyerek statülerini değiştirdiği görevinden olan binlerce aileleri ile milyona ulaşan insanların bu kadar komik bir gerekçe ile yatıştırılması sizce de normal mi?

  • meb 5 yıl önce yorumlandı

   meb az kaldı... bakalım hukuk tanımamak nasıl olacak

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv