MEB, Danıştay'ın Okul Yöneticileri Kararını Uygulamadı

MEB, Danıştay'ın daha önce verdiği okul yöneticileri ile ilgili kararını uygulamadı

23 Temmuz 2015 Perşembe 08:19
MEB, Danıştay'ın Okul Yöneticileri Kararını Uygulamadı

İDDK'nın Okul Müdürü ve Müdür yardımcıları ile ilgili kararı tebliğ olalı tam 30 gün oldu. MEB karar sonrası yayımladığı talimatlarda;

Karar gereği;

- 6 aydan az çalışan İlçe Milli Eğitim ve Şube Müdürleri 2015 değerlendirmelerinde değerlendirme yapmasınlar.

- Yönetmelik(değişikliği) yayımlanıncaya kadar Müdür yardımcısı görevlendirmesi yapmayın,

- Mevcut müdür yardımcısı ve baş yardımcılardan istifade edin.

Dedi. Fakat;

Son madde ile ilgili işlerine geldiği gibi takıldılar il milli eğitim müdürlükleri. Adeta diyet ödediler kendirlerini bu makamlara getirenlere karşı.

Sınavla atanan müdür yardımcılarına 4 yılınız doldu denilip zorla ilişiklerini kestiler bakanlık talimatına rağmen. Bu da yetmedi İDDK kararı gereği görevi sona eren müdür görevlendirmesi müdür yardımcılarına dokunmadıkları gibi 4 yılını dolduranların yerine görevlendirme yapanlar bile var bu süreçte...

30 günün sonuna kadar yargı kararını uygulamak keyfi bir şey değildir. Bunu biz değil 2577 sayılı yasa söylüyor, hatta derhal uygulaman gerekir ve hiçbir suretle 30 günden fazla bekleyemezsin diyor yasalar ve Anayasamız...

Hukuk kurallarına uymadan, hukuku çiğneyerek nereye varmak istiyor MEB?

Bir hatırlatma:

Son yıllarda en uzun süre görev yapan bakan Hüseyin Çelik'in Müsteşarı Sayın Nejat Birinci ve İnsan Kaynakları ( O zaman personel) Genel Müdürü Remzi Kaya da çok hukuksuz uygulamalara imza atmış ve eleştiri oklarımızın hedefi olmuştu. Bu noktada yargılandı bile. Ve cezalarla karşı karşıya kaldılar. Gün geldi görevden alındı Müsteşar yardımcısı yapıldı. Derken bu görevine de bir gecede son verildi. Çaldığı kapı yargı oldu. Adalet aradı. Davalar açtı...

Yani düşmez kalkmaz bir Allah ve adalet er ya da geç herkese lazım olur sözlerini hatırlatalım bu örneklerle...

MEB ne yapmalıydı?

Hukuka inanan, demokrasiyi içselleştirmiş, hep bana Rabbena demeyen bir yönetici 30 günü dahi beklemeden İDDK kararı gereği;

- Okul Müdürü inhası ile yapılan görevlendirmeleri iptal eder. Onlarla geçici bir süre daha çalışmaya devam eder. Bu noktada genelge yayımlar.

- İDDK kararı doğrultusunda içerisinde objektif değerlendirme ve duyuru olan bir yönetmeliği yayımlar. Bu yönetmeliğe göre görevlendirme sürecini takvime bağlar.

- 2014 yılında haksız yere görev süresi uzatılmayan müdürlerden ilçe ya da şube müdürü 6 aydan az çalışmış olanların puanları yeniden hesaplar ve yüzlük sisteme uyarlar. Bu durumda puanların ¾ ünü alanlara haklarını teslim ederken, görev süresi uzatılanlardan yeni değerlendirmeye göre puanı düşenlerin (3/4 ünü alamayanların) görevine son verir. Bu konuda genelge yayımlar.

- Çok sorunlu ve tartışmalı olan yöneticilik sürecini bir kez daha gözden geçirir ve yeni yönetmelik düzenlemesi yapar.

...

İşte bunları yapması gereken bakanlık maalesef duymuyor, görmüyor, konuşmuyor. Bir de AYM kararı beklemesi var di mi? Kimse kusura bakmasın ki kanunlar AYM kararı beklenir demiyor.

30 günlük süreniz doluyorsa dolmadan gereği yapılmalıdır.

Peki MEB ne yapıyor?

- Yukarıda da belirttiğimiz gibi sınavla atanmış müdür yardımcılarına işkence yapmakla, sınavsız görevlendirilenlere kıyak yapmakla,

- Yeniden okul müdürü mülakatları yaparak yangından mal kaçırmakla,

- Üst düzey kadrolara atamalar yapmakla,

Meşguller... Üstelik bu denli önemli işler geçici hükümet döneminde yapılıyor. Üstelik koalisyon görüşmesi yapılırken bu gelişmeler oluyor. Demokrasi anlayışımız bize yontulursa var, işimize gelmezse yok, mahkemeler lehimize karar verirse mükemmel, aleyhte kararlarda tukaka...

MEB ya yargı kararlarına, hukukun gereğine uyacak ya da sonucuna katlanmak durumunda kalacaktır. Yapılan hiçbir yanlış emin olunsun ki kimsenin yanına kar kalmaz...

Emin olun ki "ayarını bozduğunuz kantar bir gün sizi de tartar...."

Maksut BALMUK

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 12 yorum mevcut

  • neden uygulasın! 4 yıl önce yorumlandı

   mülakatla daha yeni sendika ve partice belirlene kişiler 90üstü veridi ve müdür yapıldı!hizmet mensubu ya da ülkücü olanlara tüm soruları bile bile 70 ten yukarı vermediler!böyle muhalefet ve türkeğitmsen olursa az bile!fırıncılar şöylesinler ekmek vermesin!benim oyumla meclise gir benim hakkımı arama ve vekillerin benim gıcık kaptığım saray gitsin!siz de oy yok mhp!

  • faruk 4 yıl önce yorumlandı

   aym gerekçeli kararı açıkladı mı?

  • sayın avcı bakanlık günlerinin son günlerinde 4 yıl önce yorumlandı

   gider ayak bu haksızlıkları yapmamalıydı. mahkeme kararlarını uygulamalıydı. bu yapılanlar hiç ama hiç unutulmayacak.yandaş kayırmada had safhaya gelindi.

  • meb in düzelmesi için 4 yıl önce yorumlandı

   akp yi seçimlerde baraj altında bırakmak gerkiyor. sonra hukuk tanımazlardan hukuk önünde hesap soracağız.

  • iktidardan düşmüş hükümet 4 yıl önce yorumlandı

   ilk genel seçimde akp nin milletvekili sayısını 200 ün altına düşürüp akp den tamamen kurtulmaktan başka çare yok.

  • muallim 4 yıl önce yorumlandı

   ahmet bey,yürütmesi durdurulan maddeyle 2014 yılında işlem tesis edilecek ama 2015 yılında tesis edilmeyecek,2014 yılında hukuksuz maddeyle işlem tesis edilecek 2015 yılında işlem tesis edilmeyecek öyle mi,2014 yılındaki müdürler zenci türk 2015 yılındaki müdürler beyaz türk değil mi?nerede kaldı anayasanın eşitlik ilkesi,hukuk her zaman herkese lazım unutmayın.

  • Alperen 4 yıl önce yorumlandı

   Haksız yere görevden alınan okul müdürleri Danıştay kararını ilgi tutarak Nöbetçi İdare Mahkemelerine 10 binlerce dava açacaktır. Bu davaları kazanmaları garanti gibidir. Avukat ve dava masrafı ile birlikte milyarlarca para MEB in kasasından çıkacaktır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan bu paraların vebali Danıştay kararını uygulamayan ve uygulayın talimatı vermeyenlerin olacaktır. İnşAllah ALLAH bu zulmü yapanların ve destekleyenlerin başına aynı sıkıntıları onlara yaşatacak yöneticiler nasip etsin. Allahın ilahi adaleti eninde sonunda haksızlık yapanları bulacaktır.

  • nilgün öğretmen 4 yıl önce yorumlandı

   seviyorum seni maksut bey sesimiz olun.saniyede değişen yönetmelikler,adam kayırmalar.neyse bence tecrübeli okul öncesi öğretmenler il ilçe milli eğitim müdürlüklerinde birim açılarak değerlendirilebilir bu işi bilenler olarak;sürgünlerle bu işler çözülmez.nasıl fikrim güzel değilmi

  • uygulamıyorum ne var! 4 yıl önce yorumlandı

   tam kurum ve kurulları ile işleyen hukuk devletinde mahkeme kararları işler!pkk denen yapıyı meşru kabuledersek,doğu güneydoğuda silahlı grupların kimlik sorgulamalarını görmezden gelirseniz!ölen mehmetçik ve güvenlik güçlerinin hakkını çözülme süreci aksar diye rafa kaldırırsanız,top sakallı salon sosyalistlerinin dediği gibi birinci cumhuriyetin sonu yaklaşmıştır!

  • ahmet 4 yıl önce yorumlandı

   masut efendi ben de 4 yılını dolduran ve görevi uzatılmayan müdürüm , sen mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ne anlama geldiğini çok iyi bilirsin. sırf saldırmak için insanları yanlış yönlendirme olurmu? (danıştayın yürütmeyi durdurma kararı;artık o yönetmelik hükmüyle yeni bir işlem tesis edilemeyeceği anlamına gelir.)sen bilirsin de okurlar için yazdım.

  • kemal 4 yıl önce yorumlandı

   aym kararlarını didik didik edip kelime anlamı çıkarmaya çalışan mebneden mahkeme kararını işine geldiğince uyguluyor?adalet aranıyor?

  • adalet 4 yıl önce yorumlandı

   eğitim bitti.hırsları uğruna geleceğimizi yok edecekler gençlerin yolunu karartıyorlarmüdür,müdür yrd.,öğretmen sıra kimde meb?

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv