Geçmişte Müdür Yrd Yapmış Olanlar Sınava Girmemelidir

UEYDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mamak İlçe Milli Eğitim Şube Md Adem ÖZTÜRK'ün Kamutime için yaptığı yönetici atama değişikliği

31 Ocak 2016 Pazar 00:03
Geçmişte Müdür Yrd Yapmış Olanlar Sınava Girmemelidir
 MEB YÖNETİCİ ATAMA DEĞİŞİKLİĞİ DEĞERLENDİRİLMESİ- 2
MEB 6 Ekimde yayınladığı Yönetici görevlendirme yönetmeliğinde gelen tepkiler üzerinde değişikliğe giderek olumlu bir çalışmaya imza atmıştır. MEB insan kaynakları birimi bu gelişme ile mevzuat hazırlamada dönütlerin değerlendirilerek sonuçlandırılmasında önemli bir sınavdan geçmiştir.
Bakanlığın Müdür Yardımcısı sınav hazırlığı bütün  eğitim camiası tarafından titizlikle takip edilmektedir. Sınav süreci başlamış olması bütün adayları heyecan içerisine sokmuştur.
Yalnız bakanlık geçen hafta yaptığı değişikliğe bazı ilaveler de yapabilirdi.
Bu bağlamda yönetmelikte geçen;
 
“Yazılı sınav
MADDE 14 – (1) Müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile duyurunun son günü itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyanlar arasından müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla Bakanlıkça veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca test usulü ile yazılı sınav yapılır. Bu sınavda yüz puan üzerinden yetmiş ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır. Yazılı sınav sonuçları, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en fazla bir yıl süreyle olmak üzere bu kapsamda yapılacak bir sonraki sınav tarihine kadar geçerlidir”  cümlesinde belirtilen konulara ilaveten
 
           1-Önceki yönetmelikte Danıştay iptali ile mağdur olan mudur yardımcıları,
 2-Daha önce çalışıp halen öğretmen olan ve  4 yılını dolduranların sınava alınmaları,
 3-Daha önce md yardımcı olup çalışan ve sureyi doldurmayanların md yrd sınavına girmek zorunda olmaları,
 4-Danıştay iptaline bağlı olarak yeniden görevlendirilenlerin sınava alınmaları muammadır .
Yönetim görevi ölçmede  yazılı sınav tek bir kriter değildir. Danıştay bunu defaatle kararlarında belirtmiştir. Yönetim bir süreçtir Emek ve zaman sonucunda oluşan bu surece bağlı olarak birikime bağlı liyakat ve tecrübe ile oluşur. Okul kurum yöneticilikleri üzerinde çok düşünülüp  değerlendirilmesi gereken yöneticilik  görevleridir. Yapılan her hata çocukların geleceğine olumsuz olarak dönmektedir. Salt yönetmelikte belirlenen sureye bağlı olarak  yazılı sınav zorunluğu getirilmesi harcanan emekleri zora sokacak çalışanların  moralin bozacak kurum kültürünü olumsuz etkileyecektir.
 
 Bu bağlamda bir yıl Müdür yardımcılığı ve Müdür Başyardımcılığı yapanlar, okul müdürlüğü  veşube müdürlüğü yapanlar sınavdan muaf tutulmalıdırlar.
 
Müdür Yardımcısı görevlendirmede amaç sahada çalışan insanı yetiştirmektir. Zira Yönetmelikte belirttiği sure şartı yerine getiren müdür yardımcılarının Yeniden sınava girme zorunluluğu onların emeklerinin zayi olması demektir
 
7.madde: Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar
 
c) Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.
 
Ayrıca bu madde de sıkıntılı bir madde,  özellikle doğu ve güneydoğuda görev yapan öğretmenler hizmet suresi bakımından bu sınava giremeyeceklerdir. Zira Müdür atamasında düzeltilen süre maddesi gibi madde. Bu madde adaylık kalkması ile sınırlanmalıdır.Müdür yardımcılığı için dört yıl beklemek gereğinden fazla tutucu bir madde. Adaylığı kalkan her öğretmen bu sınava girebilmelidir. Başbakanlık Çerçeve yönetmeliği ile çakışmaktadır. Orada Görevde yükselme için 3 yıl  şartından bahsedilmektedir. Ayrıca sürenin adaylık kaldırılması süresi ile değiştirilmesi, müdür yardımcısı bulunamadığı zaman müdür yardımcısı olarak  geçici görevlendirilenlerin asaleten atanma şartı olan sınava girme şartı taşımadıklarından ek ders kaybına neden olmasını engeller, bu bağlamda sınava girme süre şartının derhal adaylık kaldırılma şartı olarak değiştirilmesi ve adayların mağdur edilmemesi gerekmektedir.
 
Müdür yardımcılığı sadece yazılı sınavla değerlendirilecek bir görev değildir. Atama dönemindeki inhaya esas olmak üzere yazılı sınav sadece bir kriter olabilir. Salt sınava göre atamak ezber  kabiliyeti iyi olanı yönetici yapmaktır. Muhakemesi iyi olanın  ezberi zayıf olana karşı idarecilik  yolların tıkanması demektir. Bu bakımdan daha önce yapılan müdür yardımcılıkları harcanan bir emeğin sonucudur. Bu emek zayi edilmemelidir.
 
Bakanlık eleştirileri dikkate alarak önceden yapılan görevleri uygulama değerlendirerek sınav engeline tabi tutmamalı ve ayrıca sınava katılım şartını da “adaylığı kaldırılan öğretmenler” olarak değiştirmelidir.
 
 
Adem ÖZTÜRK
UEYDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Mamak İlçe Milli Eğitim Şube Md
admoztrk1972@gmail.com

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • ahmet 3 yıl önce yorumlandı

   ben rotasyonla altı(6) yıllığına gittiğim okulda 11(on Bir)aylık iken mdr.yrd.görevinden alındım. bulunduğum okulda dört yıl değil on bir aylık iken ayrıldım benim zayi olan hakım ne olacak yetkilere sesleniyorum. Yeni çıkan bulunduğu okulda dört yıl şartı var ben ne yapacağım hakkımı nasıl alacağım

  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv