4 Yılını Dolduran Müdür Yardımcıları İçin Önemli Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı, yönetici görevlendirme yönetmeliğini değiştirdi

27 Ocak 2016 Çarşamba 10:22
4 Yılını Dolduran Müdür Yardımcıları İçin Önemli Değişiklik

MEB, yönetici görevlendirme yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Tıklayınız.

Yapılan değişikliklerin eski ve yeni yönetmelik maddelerine aşağıda yer verilmiştir.

En önemli değişiklik 4 yılını dolduran müdür yardımcılarına ilişkindir. Yapılan yeni düzenlemeye göre, 4 yılını dolduran müdür yardımcılarının görev süresi 4 yıl daha uzatılabilecektir. Ayrıca, müdürlükte dört yıllık görev süresini tamamlayanlardan halen müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna yeniden müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara ek olarak 8 puan verilecektir.

Yönetici görevlendirme sınavına girecek öğretmenlerin değerlendirmeleri için tıklayınız.

Eski düzenleme Yeni düzenleme

Madde 6 - (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür olarak görev yapmış olmak.

b) Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak.

c) Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dahil toplam en az üç yıl görev yapmış olmak.

ç) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

MADDE 1 - 6/10/2015 tarihli ve 29494 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin 6 ncı maddesine aşağıdaki ikinci fıkra eklenmiştir.

"(2) Müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan yeterli sayıda aday bulunamaması halinde, bu maddenin birinci fıkrasında aranan hizmet süreleri ihtiyaç karşılanana kadar birer yıl düşürülür."

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme

Madde 24 - (1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adaylar, puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilir.

(2) Adayların puanlarının eşitliği halinde sırasıyla, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet puanı fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı halinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir.

(3) Görevlendirme işlemleri, itirazların sonuçlandırıldığı tarihten itibaren en geç on iş günü içinde tamamlanır.

(4) Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılıklarına; sınav sonuçlarının geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, yazılı sınavda yetmiş ve üzerinde puan alıp yönetici olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle dört yıllığına görevlendirme yapılabilir.

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesine aşağıdaki beşinci fıkra eklenmiştir.

"(5) Dört yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görev süreleri, eğitim kurumu müdürünün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile dört yıl süreyle uzatılabilir."

Müdürlüğe görevlendirme

(3) Kurucu müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumlarına müdür normunun verildiği ilk dönemle sınırlı olmak üzere, kurucu müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre belirlenen puanlara beş puan daha ilave edilir.

MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"(3) Kurucu müdür olarak görev yapmakta oldukları eğitim kurumuna, bu kuruma müdür normunun verildiği ilk dönemde müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlar ile müdürlükte dört yıllık görev süresini tamamlayanlardan halen müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna yeniden müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre belirlenen puanlara sekiz puan daha ilave edilir."

Anahtar Kelimeler: MEBMüdür Yardımcısı

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • maşaallaah 3 yıl önce yorumlandı

   kul kul kul kul hakki.kim olursaniz olun dava arkadaşlarim da olsaniz bu düzenlemeler kul hakkidir.sinav da şaibe yoktur.şaibeli herşey de kul hakki vardir.imaninizi bir kez daha kontrol ein lütfen Allah hidayet etsin tümünüze

  • öğretmen 3 yıl önce yorumlandı

   memursenin,eğitimbirsenin isteği üzerine çıkarılan,görevlendirme yönetmeliği,anca böyle olur,neresinde adalet ve kul hakkı olacakki.

  • mebbbbbbb 3 yıl önce yorumlandı

   çıkarcı çetelerrrrr. sınavla kazandığım hakkım olanı bir anda geri alıp kadrolaştınız, şimdi de göstermelik sınav açıyorsunuz. ne diyeyim ben size yüzünüz kızarsın diye???

  • kırşehir de okul müdürü kıyımı 3 yıl önce yorumlandı

   Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü ve Şübe Müdürleri hakkında, görevden alınan okul müdürlerinin kazandıkları mahkeme kararlarını uygulamayarak ısrarla idare mahkemelerinin kararlarının aksi yönde davranış gösterdikleri için görevlerini kötüye kullanmadan tazminat davaları açılmıştır. Son kazanılan mahkeme kararlarının uygulanmama ihtimaline karşılık savcılıklara suç duyrusu ve ceza davası açma hazırlıklarıda tamamlanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuru hazırlıklarımız da yeni düzenlenen usul ve esaslar çerçevesinde devam etmektedir.

  • vatandaş 3 yıl önce yorumlandı

   tüm branşlarda 285 bin öğretmen 2015 tesınava girmiş ve ben 270 bin kişiyi eleyerek ilk on bine girmişim...ve 70 bin alım yapıldığı halde ilk onbinde olmama rağmen atamam yapılmamışş burada kendini bilmez 50 ye atanan dangalaklar hala bizlere laf sokuyor...Allah var gam yok.....son olarak diyormki mebin bu sistemi din istrismarcılarına din dersi öğretmenliği okumaya başlattıı....ama bilmiyorlarki biz çok şükür elhamdülillah müslümanız...........!o tarafta 80 li puanlarla atanamayan tüm öğretmenlerin elleri yakanızda olacak atamayı yapan sistemii bu hale getiren yetersizler...Allah sizden her iki cıhandada çıkarsın yaptığınız g-hakıslığın bedelini..

  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv