Öğretmenlere Rotasyon Uygulaması Yeniden Tartışılır mı?

MEB Öğretmene Rotasyonu Yeniden Gündeme Taşır mı?

22 Ocak 2016 Cuma 12:05
Öğretmenlere Rotasyon Uygulaması Yeniden Tartışılır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılında 15 yılını dolduran öğretmenlere Rotasyon uygulanacağını duyurmuş, mevzuata koymuş, başvuruları almış ve tam da sonuçlandıracakken iptal etmişti.

İKGM Genel Müdürü o günlerde yaptığı açıklamada ertelenmediğini rotasyonun iptal edildiğini açıklamıştı.

Biz de bunun üzerine;

Rotasyon iptal edildi ise yönetmelik değişsin

şeklinde haber yapmış ve detayları vermiştik.

Bugüne kadar bu yönde bir gelişme olmadığı gibi daha dün (19/01/2016) Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde bazı değişiklikler yapmıştır.

Bu değişiklik yapılırken Rotasyona ilişkin maddeler ele alınmamıştır. Yani Rotasyonla ilgili maddeler halen yürürlüktedir ve uygulanması halinde bu yıl gerek geçen yıl iptal edilen 15 yılını dolduran öğretmenler (ki bu yıl 16 yıl olmuşlardır) gerekse bu yıl 14 yılını dolduracak öğretmenlere uygulanabilir.

O maddeler aşağıdaki şekilde olup yönetmelikte değişikliğe gidilmemesi geçen yıl gerçekleşen iptal kararı acaba seçim nedeniylemi idi? Sorusunu akıllara getirmektedir.

Hukuk yazılı kurallara göre işler ve yazılı kural olan yönetmelikte düzenleme yapılmadığı sürece kafalarda soru işaretleri olacaktır.

İşte o maddeler:

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi

MADDE 48 - (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dahil toplamda en fazla (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapabilir.

(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.

(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.

(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.

(6) (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekalet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dahil edilir.

(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.

(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.

(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.

(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.

(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.

GEÇİCİ MADDE 3 -(Değişik:RG-4/7/2015-29406)

(1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 15 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.

Maksut BALMUK

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 9 yorum mevcut

  • Ramiz 3 yıl önce yorumlandı

   rotasyon hemen uygulanmalı ki doğudakiler de batıya gelebilsin, büyük ve köklü okullardaki dinazorlar da varoş okullarında çalışabilsin:(((

  • Ramiz 3 yıl önce yorumlandı

   rotasyon hemen uygulanmalı ki doğudakiler de batıya gelebilsin, büyük ve köklü okullardaki dinazorlar da varoş okullarında çalışabilsin:(((

  • Ramiz 3 yıl önce yorumlandı

   rotasyon hemen uygulanmalı ki doğudakiler de batıya gelebilsin, büyük ve köklü okullardaki dinazorlar da varoş okullarında çalışabilsin:(((

  • mehmet 3 yıl önce yorumlandı

   rotasyon şubat tatilinde yapılmalı ki memnun kalmayan yaza emekli olur en azından il dışından gelenlere yer açılır

  • zeynep 3 yıl önce yorumlandı

   idari kadro 4 yılda bir değişecekse öğretmen de değişime uymalı,
   rotasyon olmalı

  • abc 3 yıl önce yorumlandı

   eğitimdeki sorunlara tek çare rotasyon yani?

  • osman42 3 yıl önce yorumlandı

   rotasyon ilçe içinde kesinlikle uygulanmalıdır.

  • Syn. Nabi Avcı'ya 3 yıl önce yorumlandı

   Yarım milyon atanamayan fakülte mezunu öğretmen varken Meb. Bakanı syn. Nabi Avcı neden çıkıp milli eğitimde 1999 KPSS öncesi eğitim fakültesi okumadan; sınavsız olarak atanan, okullarda hali hazırda öğretmenliğe devam eden ve öğretmenlik eğitimi almamış aralarında ziraat mezunları dahil ömründe üniversite dahi okumadan öğretmen olarak atanan şahısların sayısının ne kadar olduğunu, bu sayının tespiti halinde sözkonusu kesime yönelik bir erken emeklilik teşviği vb. bir tedbir planının olup olmadığını ya da gündemlerinde varsa genel olarak erken emekliliği teşvik eden, bu yolla sayıları yarım milyonu bulan atanamayan genç işsiz öğretmenlerin atanması konusunda bir stratejileri olup olmadığı neden kamuoyuyla paylaşmadıklarını merak ediyoruz? Bizler 500.000'e yaklaşan ve aileleriyle birlikte 3 milyonu bulan atama bekleyen mağdurlar olarak Syn. bakanımızdan bu sorulara dair tüm kamuoyunu tatmin edici objektif cevapların verilmesini bekliyoruz.

  • abc 3 yıl önce yorumlandı

   derdiniz ne?

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv