MEB, Özür Grubu Atamalarında Ne Kadar Adil?

MEB, özür durumu yer değiştirmesin de ne kadar adil?

02 Eylül 2015 Çarşamba 07:11
MEB, Özür Grubu Atamalarında Ne Kadar Adil?

Milli Eğitim Bakanlığı 20-26 Ağustos 2015 tarihleri arasında başvuru aldığı "Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili, Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme" işlemleri 28 Ağustos'ta sonuçlandırılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, 19 bin 691 kişi tercihine atanırken, 3 bin 181 öğretmen ilçe emrine, 144 öğretmen de kura ile atandı.

Ülkenin seçim atmosferine girmesi nedeniyle de 41. tercihini yani "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini "istiyorum" şeklinde işaretleyerek her hangi bir tercihine yerleşemeyenler, İl/İlçe milli eğitim müdürlükleri emrine atandı. Bu gruptaki öğretmenler ne olursa olsun özrümün bulunduğu İle/İlçeye gitmem gerek diyenlerdi.

41. tercihini yani "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini "istemiyorum" şeklinde işaretleyerek her hangi bir tercihine yerleşemeyenler ise, İl/İlçe milli eğitim müdürlükleri emrine atanmadı. Bu gruptaki öğretmenler ya tercihime giderim yada hiç bir yere gitmem, yani "Ya iyi okul olsun ya da olmasın" mantığıyla hareket edenlerdi.

Milli Eğitim Bakanlığı yine seçimleri düşünerek "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini işaretlemeyen veya "istemiyorum" seçeneğini işaretleyip ataması bu nedenle gerçekleştirilemeyen öğretmenlere, 01.09.2015 günü saat 24.00'a kadar MEBBİS üzerinden elektronik ortamda ilçe emrine atanmak "istiyorum/istemiyorum" seçeneklerinden birini işaretleyerek tercihte bulunma ve hiç bir okula atanmadan özrünün olduğu İl/İlçe emrine yer değiştirme hakkı vermiş "istiyorum" seçeneğini işaretleyenlerin atamalarını, birinci aşama (11-17 Ağustos 2015) başvurusunda tercih ettikleri İl/İlçe emrine yapılacağını açıklamıştır.

Bakanlık geçtiğimiz yıllarda da "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini işaretlemeyen veya "istemiyorum" seçeneğini işaretleyip ataması bu nedenle gerçekleştirilemeyen öğretmenlere tekrar tercih hakkı vermeden direkt İl/İlçe emrine atamıştı. Şimdi tercih hakkı vererek gitmek istemeyenleri devre dışı bırakmak istemektedir. Şimdi ne olacak en başından "istemiyorum" diyenler şimdi "istiyorum" seçeneğini işaretlediklerinde özürlerinin olduğu İl/İlçe emrine atamaları yapılacaktır.

Peki, bu adil bir özür durumu yer değiştirme sistemi midir? Değildir peki neden?

Seçim içinde olsa MEB'in öğretmenleri rahatlatan kararlar alması yerinde bir uygulamadır. Lakin anlık, saatlik sistem değişiklikleri ve uygulamaları bir an önceki uygulamanıza güvenen öğretmenlerin hakkını gasp etmekte, büyük haksızlıklar meydana getirmektedir. İl/İlçe emri özür durumundan tüm başvuranlara en başından verileceği ilan edilmeli ve standart her yıl verilmelidir. Her yıl iki ileri bir geri tiyatro oynanmamalıdır. Bir uygulama yapacaksanız en başından tüm ayrıntıları düşünerek karar alır ve uygularsınız ve kimseyi mağdur etmezsiniz, yada sonradan karar değiştirirseniz önceden size güvenen öğretmenleri de mağdur etmeyecek bir sistem geliştirmek zorundasınızdır.

Peki, neden sadece il dışı özür durumundan başvuran öğretmenlere il/ilçe emrine atanma hakkı tekrar verilmiştir. İl içindeki öğretmen gavur mudur? Onun özür durumu yok mudur? Ankara'da Mersin'de, Antalya'da 150- 200 km yol tepen öğretmenlerin özrü durumu yok mudur? Vardır da bunları gören göz yoktur.

Çünkü ne olursa olsun özür durumu yer değiştirme başvurum sonucunda özrümün bulunduğu İle/İlçeye gitmem gerek diyenler en baştan 41. tercihini yani "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini "istiyorum" şeklinde işaretleyerek her hangi bir tercihine yerleştiler ya da İl/İlçe emrine verildiler. 41. tercihi işaretlemeleri için tercihlerine açılan tüm okulları işaretlemeleri gerekiyordu bunu yaptılar ve en uzak köşedeki okullara atandılar.

Şimdi bu atanan öğretmenin birinin Sınıf Öğretmeni ve puanının 100 olduğunu varsayalım ve özrünün bulunduğu ilçeye 25 km ötedeki köy okuluna atandığını varsayalım, 41. tercihi işaretlemeyen ve sadece ulaşım sıkıntısı olmayan okulları işaretleyenlere ise şimdi İl/İlçe emri tercihi verildiğinden bu Sınıf Öğretmeni 50 puanla ilçe emrine atanacak, 100 puanlı 25 km ötedeki okula gidecek, 50 puanlı ilçede bekleyecek ve bayramdan sonra açılacak yeni normlara öncelikle tercihleri alınarak atanacak, sonuçta aynı şartlarda olan fakat devletine güvenerek 41. tercihi işaretleyen öğretmen; 100 puanla 25 km ötedeki okula hergün gidip gelecek "Ya iyi okul olsun ya da olmasın" mantığıyla hareket edene sonradan il/ilçe emri verildiğinden bu öğretmende merkez okulda 50 puanla norma girecektir.

Peki, adil çözüm nedir?

Normlar güncellendiğinde o ilçeye bu döndemde özür durumundan atanan tüm öğretmenlere yer değiştirme hakkı verilmeli ve puanı üstünlüğüne göre tüm boş okullara ve muhtemel boşalacak okullara tercih hakkı verilerek tekrar yerleştirme yapılmalıdır.

Adaletin olmadığı yerde insanların birbirine güveni olmaz. Adaletin olmadığı yerde vatandaşların devlete güveni hiç kalmaz. Adaletin olmadığı yerde hukuk devleti olamaz, olsa olsa adaletsiz bir kanun devleti olur.

Ahmet KANDEMİR

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 53 yorum mevcut

  • yöneticiler 4 yıl önce yorumlandı

   sayın meb yöneticileri unutmayınız ki siz de bir zamanlar öğretmendiniz. aşağıladığınız öğretmen zümresinden o görevlere tayin edildiniz.

  • ilçeemri 4 yıl önce yorumlandı

   siz il içini görmezden geldiniz bizde 1 kasım da siz öğretmen düşmanlarını görmezden geleceğiz

  • iliçiilçeemribekliyor 4 yıl önce yorumlandı

   derdimizi anlatmaktan bıktık görevlendirme dediler mem lerin kapisindan kovulduk aşağılandık derdimizi kimse anlamıyor eşimizden çocuğumuzdan ayrı günler geçmek bilmiyor 1 kasım da size asla oy yok

  • iliçigavurmu 4 yıl önce yorumlandı

   çok doğru yazmışsınız biz artık meb de adalet aramiyoruz inancimizi kaybettik yıllardır saatlerce yol gitmekten bıktık kendi çocuklarımızı sadece 2 3 saat görebiliyoruz sabahın 5 inde yollara düşüyoruz ama herkes il dışını düşünüyor il içi hep mağdur hep ezilen taraf bizi gören bir göz yok...

  • mağduröğretmen 4 yıl önce yorumlandı

   il içi daha ne kadar mağdur olacak evimizden eşimizden çocuğumuzdan ayriyiz kendi çocuğumuza faydamiz yok milletin çocuğuna nasil faydamiz olsun. yaziklar olsun bu hükümete mağdurun yaninda değil tam tersi mağduru daha ne kadar ezerim derdinde. görevlendirme denildi ilçe mem ler dilekçemizi bile kabul etmiyor kapidan kovuyor. ezildik aşağilandik parçalandik daha ne istiyorsunuz bizden 1 kasim inşAllah sonunuz olur bunun için dua ediyorum

  • Murat 4 yıl önce yorumlandı

   Memnun olmayanlar isaretleseydiniz 41 I ya da bekleseydiniz ne yapsalar hep aglayan ogretmenler bir memnun olamadiniz

  • Murat 4 yıl önce yorumlandı

   Git ver tepkiye bak su gunlerde sehit verirken boyle konusanlari ogretmenlikten atsalar yeri

  • eşler Mağdur 4 yıl önce yorumlandı

   meb il içinde atama yönetmeliğinin eşin bulunduğu ilçe ve ikametgah ilçesi ile sınırlandırılması büyük sorun. il içinde kıstas en yakın yerdeki açık okul olmalıdır. bu sene de çoğumuz ayrı kaldık yine.... makam işgal edenlere duyurulur

  • yok 4 yıl önce yorumlandı

   insan bir şeyi gerçekten yapmak isterse yapar.kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi gibi olmaz.

  • yok 4 yıl önce yorumlandı

   yapamıyorsan o koltukta niye oturursun.sana süs olsun diye mi verdiler o makamı birader.kalk git.hadi......hadi...

  • ERDAL 4 yıl önce yorumlandı

   i̇l i̇çi̇nde bi̇şi̇ yapmalisin meb seçi̇me kadar özür grubu yapmalisinnn

  • kale 4 yıl önce yorumlandı

   şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.meb il içine de ilçe emri versin. 120 km git gel zor. aileler parçalanmasın.

  • Hilal 4 yıl önce yorumlandı

   Il içinde aile birliği yoksa 1 kasımda HDP ye oy verelim tepki olarak

  • mağdur 4 yıl önce yorumlandı

   il içine 3 yıldır birçözüm yok bunların ailesi perişan

  • Il içi 4 yıl önce yorumlandı

   Kaç km otedeyim esimden oy mu vercem size bu nasil aile birliği bulusamıyoruz il içinde siz gorursunuz 1 kasımda nefret ettim öğretmenlikten

  • il içi mağdurları 4 yıl önce yorumlandı

   tam 5 yıl oldu. bu zulmün sonu anlaşılan önce 1 kasım sonra ahiret, zerre hakkım varsa nabi avcıya hakkım haram olsun. er-geç dilerim sende evlatlarının yüzünü görmeyesin ve senin evlatlarında senin yüzünü unutur. rıdvan meleği de dünyada ektiğini sana biçtirir..

  • Ilçe emri 4 yıl önce yorumlandı

   Verdin verdin kaybedersiniz akp bu sefer ciddiyim ilçe magdurları

  • Cevdet 4 yıl önce yorumlandı

   41 i açmamişim ilin bi köşesine mecbur tercih yaptım mrb benı mağdur etti bende akp yi mağdur edecemm

  • Zeliha 4 yıl önce yorumlandı

   Il içi geldim dır benı esasına ilçesine ilçe emrine vermeyin bende 41.işaretlerın il dışından gelirken ne belirtmediniz oy not yokki magdurlarrr

  • Ayse 4 yıl önce yorumlandı

   Il dışı 70 km otele atandım tercihlerine atanması ilçe emrine geliyorum ulan 15 yıl oy verdim nah alırsınız benden oylar mhp ye

  • Il ici 4 yıl önce yorumlandı

   yazıklar olsun

  • faruk 4 yıl önce yorumlandı

   il dışı ilçe emri verip, il içi ilçe emri vermeyerek hakkımızın yenmesine neden olanların alllah belasını versin.

  • Il ici maduru 4 yıl önce yorumlandı

   ek atama sonuçları belli olmuş arkadaşlar il dışıların gözü aydın

  • umutsuz 4 yıl önce yorumlandı

   2 senedir eşimin yanına gidemedim kısmetse 3. sene bitsin bakalım ne olcak... nasıl bir aile bütünlüğü valla hayret doğrusu??????

  • il içi özür 4 yıl önce yorumlandı

   arkadaşlar eşim de ben de eğitim bir sen üyeliğinden çekilmiş bulunmaktayız. yazık bu sendikaya adı yetkili sendika ama hak aradığı yok üyeleri yıllardır il içi özür grubundan mağdur insanlar 120 km yol katediyor ama sendika oyalamaktan başka bir şey yapmıyor. telefon açıyorsunuz kaç gündür yetkililerimiz meble görüşmeye gitti deyip başlarından savuşturuyorlar ne bir görüşme var ne de başka bir şey tamamen oyalama

  • il içi özür grubu 4 yıl önce yorumlandı

   seçim var akpye oy atmakmı asla sayımız 20 bin kişi eşleriyle birlikte bu sayı en az 40 bin oy seçimde atmayacak bu insanlar çünkü insanların sıkıntıları var çözüm yok yıllardır aileler zor durumda eşleriyle huzursuz olan insanlar var çocuklar sıkıntı çekiyor her sabah saat 5 te kalkıp yollara düşen bir öğretmen grubundan bahsediyoruz. ama kaç yıldır bir çözüm yok o zaman size oy da yok diyecek bu aileler

  • fatih 4 yıl önce yorumlandı

   iyi okul ne demek?nice ilçe köy okulları merkez okullardan daha iyi çalışma ortamlarına sahiptir.yazıyı yazan arkadaş türkiye coğrafyasını ve bazı branşlardaki durumu bilmiyor galiba.il içi için yazılanlar doğru fakat 41 i il dışından gelecek olup işaretlemiyenlerin durumunu anlayamamışsınız.meb ilanında açık yazmadığı için bu sorunlar oldu

  • İl içi ilçe emri 4 yıl önce yorumlandı

   3 aylık cocukla rezıl ettınız tesekkurler

  • İl ilçe emri 4 yıl önce yorumlandı

   madem ılce emrını herkese yapanıyorsunuz bellı bır km sartı koyun 50 km mesala gercekten magdurlar yararlansın 134 km gıt 134 km gel gınde 270km yakında dunyayının etrafını tur atmıs olcaz kacıncı turda tayınımız cıkcak merak edıyorum

  • atıp tutma 4 yıl önce yorumlandı

   Herkesin eşi, çoluğu çocuğu var ve de hiç bir vicdan bunların ayrı kalmasını istemez. Yazıya destek veren arkadaşlara diyorum umarım yeni gelişmelerle sizlerde olumlu sonuçlarla karşılaşırsınız. Fakat şunu bilin 65 km' ye kadar muhtemelen boşalacak hiç bilmediğimiz 34 yer yazdık. Samimiyetle söylüyorum ilçe emri olduğunu bilmiyorduk. Böyle olumlu bir gelişmenin herkesi etkilemesini isterdik ama malesef. Sizler de adil mi değil mi derken gerçekten mağdur ve ihtiyacı olanları azbiraz bi düşünün.

  • akp yi meb bitirdi 4 yıl önce yorumlandı

   Ayni milletvekili adayları ile seçime gidilirse, akp oy oranını biraz arttırıyor ama milletvekili sayısı değişmiyor. Seçim sonuçlarının değişmesi için Orta Anadoluda AKP milletvekili adaylarını değiştirmelidir. Birkaç anket ortalaması ve tahmini partilerin çıkaracağı milletvekili sayısı. AKP- 255 , CHP- 134, MHP- 82, HDP- 79 Milletvekili çıkarabiliyor, netice değişmiyor.

  • haksızlık 4 yıl önce yorumlandı

   ne adalete ya bunlarda adaletın a sı bıle yok.ozaman benden de sana ''oy''yok

  • il içi 4 yıl önce yorumlandı

   bilgisayarın başında çaresiz bekliyorum bekliyorum ama il içi için ilçe emri verilmeyecek biliyorum yüreğim diyor ki hiç ümitlenme asla eşinin yanına gidemeyecek ağla kimse sesini duymayacak

  • mağdur 4 yıl önce yorumlandı

   siz gerizekalısınız başka bişey değil

  • ramazan @ayşe gül 4 yıl önce yorumlandı

   bu yazıyı beğenmeyenin ağzına sıçayım

  • hasan akdağ 4 yıl önce yorumlandı

   ne adili be 2013 yılında eşim eş özründen 200 km öteye tandı 5. özür ataması oldu hala gelemedi bizden sonraki tüm atamalarda ilçe emri verildi. yusuf tekin söz verdi düzeltecem diye fos çıktı. bu atamada umutluyduk belki olur diye yine olmadı tarsustan adanaya ilçe emri verdin tarsustan anamura ilçe emri yok el birliğiyle ağzımıza sıçtınız yine.

  • BİLİŞİM 5000 4 yıl önce yorumlandı

   şubatta bi̇li̇şi̇me 5000 atama bekli̇yoruz.

  • mağdur 4 yıl önce yorumlandı

   kimse şunu düşünmüyor.ilk yapılan özür atamasında bana muhtemel boşalacak kadro olarak görünen yerden arkadaş il dışına gidemedi haliyle benim de tayinim çıkmadı.şimdi arkadaş 2.kez başvuracak ve muhtemelen il/ilçe emrine atanıp gidecek.ama ben 2.kez başvuru yapamadığımdan oraya il içi gidemiyorum.böyle iş mi olur kardeşim.yazıklar olsun!!!

  • ayşe gül 4 yıl önce yorumlandı

   Yıllardır iliçi sorunu çözülemedi...Eğer bu dönem çözülmezse birdaha çok zor...il dışına verilen haklar bizede verilmeli..bizde aynı şartlar da aile bütünlüğümüzü korumak istiyoruz...iliçi mağdurları olarak zaten bizim olan hakkımızı geri istiyoruz...ve sorunun okullar açılmadan çözüme kavuşması lazım..bizlerin de il dışından gelenler le birlikte değerlendirilip puan üstünlüğüne göre atama mıızın yapılması gerekiyor.....

  • hüseyin 4 yıl önce yorumlandı

   evet zor bir durum değil illere bir yazı göndererek aynı evde buluşamayanalrın mağduriyeti giderilebilir çok mu zor

  • orhan 4 yıl önce yorumlandı

   akşam aynı evde buluşamıyoruz meb konuya acil el atmalısın

  • mağdur etme bakanlığı 4 yıl önce yorumlandı

   41.tercihin ilçe emri olacağı net olarak ifade edilseydi bir çok kişi zamanında "istiyorum" olarak işaretleyecekti

  • hasan 4 yıl önce yorumlandı

   benim eşim tercih yapıp il içine geldi die benim mağduriyetimi çözmedin meb il emri sonradan verdin ben mağdur oldum

  • nesrin 4 yıl önce yorumlandı

   ilçe emrini neden klavuzda belirtilmedi milleti zorla korkudan okul yazdırdın ey mebbbbbbb

  • gökhan 4 yıl önce yorumlandı

   eşim ilçe emri istemedi die uzak ilçeye atandı bakanlık benim sorunu neden çözmüyor

  • emrah 4 yıl önce yorumlandı

   ayıp ya ilçe emri istemedik die suçlu mu olduk

  • öğretmen 4 yıl önce yorumlandı

   ayıp ya ilçe emri yok diye mecbur tercih yaptık eşim uzak ilçeye tayini çıktı şimdi mağdur etti bu bakanlık bizi tekrar ilçe emrine verilmeli

  • kılavuz ve 41.tercih mağdur etti 4 yıl önce yorumlandı

   Ayrıca 41.tercihin ilçe emri olacağı net olarak ifade edilseydi bir çok kişi zamanında "istiyorum" olarak işaretleyecekti ve bütün sıralamalar değişecekti.yani tercihine atananlar bile bir üst sıradaki tercihine yerleşecekti.
   Bundan sonra yapılması gereken en adil düzenleme yeniden özür grubu ataması yapılması ve ataması yapılmış bile olsa isteyenlerin yeniden başvuru yapabilmesidir.yada o ile atananların il içinde yeniden başvuru yapabilmesidir.

  • kılavuz ve 41.tercih mağdur etti 4 yıl önce yorumlandı

   öncelikle haberiniz için teşekkür ediyorum.kılavuzda 41.tercih ile ilgili net ifadelerin kullanılmaması sonucu bir çok kişi farklı yorumlamış ve sonuçta 41.tercihi istemiyorum olarak işaretlemiştir.ancak ilçe emri uygulanacağı duyurulunca ek yerleştirmede 41.tercihi istiyorum olarak işaretlemiştir.
   ancak bu durum farklı mağduriyetlere yol açmıştır.örnek olarak ben 41.tercihi istiyorum olarak işaretledim ve 41.tercihten kura ile 60 km bir köy okuluna atandım.tercih 40 okul içinde 10 tanesinde il dışı muhtemel boşalacak kadro vardı.oysa o kadrolardan bir tanesinin bile yer değiştirmesiyle ben tercih dışı kura ile atanmak yerine tercih ettiğim bir okula atanabilecektim.
   yukarıdaki haberinizde de belirttiğiniz gibi 144 kişi kura ile atanmıştır ve bu 144 kişi eşi ile aynı ilçeye atandığı için 3 yıl boyunca tayin isteyemeyecektir.kura ile atananların hepsinin hakkı gasp edilmiş oluyor.

  • ilçe emri 4 yıl önce yorumlandı

   acil il içi ilçe emri istiyoruz yetmedımı cektıklerımız

  • resul 4 yıl önce yorumlandı

   hiç adil değil,daha fazla sorun olmadan il içi ilçe emri verilmeli,sonrasında boş okullara puan üstünlüğüne göre atama yapılmalı,kalanlar da ilçe emrinde devam etmeli,3 yıldır bekliyoruz,biz üvey evlat mıyız?

  • biyoloji 4 yıl önce yorumlandı

   dündendir biyolojiye saldrıyolar..meb branşların açık ssaysının 1/3 ünü atıyor adil bi şekile..açık sayıları az diye bşka branşlara saldırılmasın..biyolojiye açıkla orantılı 1000 verildi ve ben atamamıyorum

  • Il içi 4 yıl önce yorumlandı

   haberiniz için teşekkür ederiz. bu il içinde olan bizlere yapılan büyük haksızlık. uumarım bu durumu düzeltecek bir adım atılır da her gün 90 km yol gitmekten artık kurtuluruz.

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv