İl İçi Özür Grubu Ataması İçin Normlar Güncellenmelidir

Öğretmenlerin Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu için norm kadroların güncellenmesi beklenmelidir

05 Ekim 2015 Pazartesi 08:51
İl İçi Özür Grubu Ataması İçin Normlar Güncellenmelidir

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ilk defa 01.10.2015 tarih ve 9729512 sayılı yazıları ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın "Ailenin korunması ve çocuk hakları" başlıklı 41. maddesinde; "Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar." hükmüne yer verildiğini hatırlamıştır.

Aynı yazıda öğretmenlerin görev yaptıkları yerler bakımından coğrafi durum, ulaşım şartları ve benzeri nedenlerle aile birliği sağlanamayan öğretmenlerin, norm kadro kapsamında il içinde öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına yer değiştirmelerinin yapılmasını emretmişlerdir.

İşte o yazıyı konu alan haberimiz;

Bu yazı ilk defa bir il içi özür durumu düzeltilmesi yazısı olması anlamında, MEB adına olumlu bir adım olmuştur.

Fakat yazının belirgin üç hatası bulunmaktadır.

1- Yazı; yaz dönemi özür durumu kılavuzunda belirlenen kriterler çerçevesinde il içi özür durumu yapılsın demeliydi.

Ülkemizde 81 il bulunmakta ve her ilin de yayınlanan yazıyı farklı yorumlayacağını ve farklı uygulamalara gideceğini buradan söylemek herhalde hata olmayacaktır. Bu yazı üzerine her il kendi kafasına göre yorumlama yaparak il içi özür durumu atamalarını yapacak bir uygulama birliği olmayacaktır.

Örneğin Hatay ili normlar güncellenmeden duyuruya çıkmış ve ilçeleri rotasyon dönemindeki gibi gruplandırmıştır. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünün duyurusu için tıklayınız.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünün duyurusundaki ilçe gruplandırmaları ve normlar güncellenmeden yer değiştirme yapılmasında kamu yararı bulunmadığı gibi ilçe grupları yapılması yaz dönemi özür durumunda bu şekilde bir uygulama yapılmamasından dolayı Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırılık bulunmaktadır.

Bunun yerine yazı, yaz dönemi özür durumu kılavuzunda belirlenen kriterler çerçevesinde il içi özür durumu yapılsın demeliydi.

Kısacası yazı, il içi özür durumu bulunan öğretmenlerin kaderini İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin eline bırakmamalıydı.

2- Yazı; normlar kadrolar bakanlıkça onaylandıktan sonra il içi özür durumu yer değiştirmesi yapılsın demeliydi.

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 01/10/2015 tarih ve 9704870 sayılı yazıları ile, 2014-2015 Eğitim - Öğretim yılına esas olmak üzere eğitim kurumlarının norm kadrolarının güncellenmesine ilişkin iş ve işlemlerinin 12 Ekim -11 Kasım tarihleri arasında yapılması planlanmıştır.

Norm kadrolar güncellenmeden, MEB tarafından onaylanmadan yapılacak bir il içi özür durumu yer değiştirmesi yerinde, mantıklı ve kamu yararı gözeten bir uygulama olmayacaktır.

Bunun yerine yazı,normlar kadrolar bakanlıkça onaylandıktan sonra il içi özür durumu yer değiştirmesi yapılsın demeliydi.

3- Yazı; coğrafi durum, ulaşım şartları ve benzeri nedenlerle aile birliği sağlanamayan öğretmenler yerine il içinde özür durumu bulunan öğretmenler demeliydi.

Bilindiği üzere yaz dönemi özür durumu yer değiştirme duyurusunda coğrafi durum, ulaşım şartları ve benzeri nedenler bir şart olarak duyuruda bulunmamaktadır. Şimdi bakanlık yaz dönemi il içi yer değiştirme duyurusunda il içi özür durumu olan ve norm kadrosu boş olan okulları tercih eden tüm öğretmenlerin yer değiştirmesini gerçekleştirirken şimdi şart sunmak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Kanun önünde eşitlikle ilgili 10. maddesinde;

"Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar." hükümleri ile bağdaşmamaktadır.

Bunun yerine yazı, coğrafi durum, ulaşım şartları ve benzeri nedenlerle aile birliği sağlanamayan öğretmenler yerine il içinde özür durumu bulunan öğretmenler demeliydi.

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: Memurlar.net

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 7 yorum mevcut

  • Tugrul Burak 4 yıl önce yorumlandı

   arkadaşlar niğde meb atama bölümünü 3 hafta içinde 4 kere aradım. bugün son aramamda ; bu yazıya istinaden özel bir duyuruda bulunmayacaklarını, mağduriyetin görevlendirme yolu ile giderileceğini , bu durumda olanların dilekçe vermesi gerektiğini , müsteşarın da bu doğrultuda açıklama yaptığını belirttiler. benim takıldığım nokta; atama bekleyen insanlar için neden durumu açıklayıcı bir duyuru yayınlamamış olmalarıdır.

  • emel 4 yıl önce yorumlandı

   su anda norm güncellemesi yapılmadan yapılan eş durumu il içi atamasından dolayı norm fazlasına duştum.bende evliyim ve çocuğum var.aile bütünlüğü düşünülüyorsa bizimki aile değil mi?oğlum kreşe gidiyor ve nereye atanacam,atanacam mı belli değil .ayrıca norm fazlası olarak görevlendirilmezsem ek derste alamayacam.ben ve benim gibi bir suru öğretmen var...böyle atama olur mu?

  • normlar güncellenirken ücretli öğretmenlerin çalış 4 yıl önce yorumlandı

   normlar güncellenirken;
   1*ücretli öğretmenlerin çalıştığı okulların
   2*geçici görevlendirmelerin olduğu okulların
   boş gösterilmesi gerekmiyor mu?

  • norm fazlası öğretmen 4 yıl önce yorumlandı

   ben okul dönüşümü nedeniyle yüksek puanla izmir ilinde norm fazlası duruma düşmüş yüzlerce öğretmenden birisiyim.bizlere normlar güncellenmeden mayıs ayında il içi atama açıldı ancak hiçbir öğretmen yer değiştiremedi.birçok okulda öğretmen ihtiyacı varken birçok okulda öğretmen norm fazlası görünmektedir.bizlerin ataması yapılmadan eş özründen birçok öğretmen atandı.norm fazlası öğretmen dururken dışarıdan her ne sebeple atama olursa olsun öğretmen atanması yanlıştır.bakanlığın asıl yapması gereken normlar güncellenerek il içi atamaların açılmasıdır.aksi uygulamalar bir taraftan düşük puanlı öğretmenleri mutlu ederken bizleri tamamen mağdur edecektir.asıl yapılması gereken normlar güncellenerek il içi atamalar ve özür grubu atamalarının aynı anda puan üstünlüğüne göre yapılmasıdır.

  • .... 4 yıl önce yorumlandı

   il içi tayin yok görevlendirme var

  • Fc 4 yıl önce yorumlandı

   Sizi memnun etmek ne zor yaa. Herkesin ihtiyacına göre yazımı çıkaracaklar. Biri evinin yanına ister biri sınırlamayın yakın ilçeler de olur der. Hayret biseysiniz. Olaydan uzaklasmayın arkadaş bencil olmayın! il içi özür atamasında da ilce emri şart! böyle bir durum tüm maduriyetleri kapsar. Şöyle yazsaydı böyle deseydi boş işler bunlar.

  • insan kaynakları 4 yıl önce yorumlandı

   il içi özür grubunu insan kaynakları arap saçına çevirdi, atama yönetmeliğinde eşlerin iş yerinin ve ikametgahın bulunduğu ilçe ile sınırlama getirilmiş. sınırlama neden???? büyük şehirlerde yakın ilçeler de görevlendirme kapsamına alınmalıdır.

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv