Yeni Atanan 30 Bin Öğretmen Adayına 35 Bin Danışman

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 30 bin yeni öğretmen adayı yetiştirme sürecinde 35 bin danışman öğretmenin görev aldığını bildirdi.

22 Şubat 2016 Pazartesi 12:06
Yeni Atanan 30 Bin Öğretmen Adayına 35 Bin Danışman

Bakan Avcı, Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki "Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri"nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde 30 bin aday öğretmene rehberlik edecek danışman öğretmenlere teşekkür etti.

Aday öğretmenlerin yönlendirilmesi, yetiştirilmesi programının, gönüllü danışman öğretmenler tarafından yürütüleceğini ifade eden Avcı, "Türkiye genelinde, Milli Eğitim Bakanlığı olarak 98 bin danışman öğretmen adayı içerisinden oluşturulan bir havuzdan sizler seçildiniz. 30 bin yeni öğretmen adayına rehberlik, danışmanlık yapmak için 35 bin danışman öğretmen arkadaşımız görev almış durumda" diye konuştu.

Bakan Avcı, yeni atanan aday öğretmenlerin "yetiştirme" programı sürecini planlayan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü, birim çalışanları ve il müdürlerine de teşekkür etti.

Türkiye genelinde 30 bin öğretmen adayına eğitim verecek, yönlendirmede bulunacak, rehberlik edecek danışman öğretmenlerin bugün itibarıyla Türkiye'nin her yerinde seminer çalışmalarına aynı saatte başladığını bildiren Bakan Avcı, "Bu aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne büyük ve idealist bir camia olduğumuzun da göstergesi" dedi.

- "Kıdemli öğretmenler için de bereketli bir süreç"

Bu süreçte, danışman öğretmenlerin, genç öğretmenler ile mesleğe adım attıkları günlerin heyecanını tekrar yaşayacaklarını dile getiren Avcı, "Belki yılların verdiği alışkanlıklarla bir ölçüde pörsümüş olan birtakım özelliklerimizi tekrar canlandırma fırsatını da bu vesileyle bizler de bulacağız. Onun için bu süreci biz sadece öğretmen adaylara yönelik bir süreç olarak görmüyoruz, aynı zamanda kıdemli öğretmen arkadaşlarımız için de çok değerli, verimli ve bereketli bir süreç olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Geçen yılki 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde "İnsan, insan gölgesinde yetişir" sloganını kullandıklarını hatırlatan Avcı, tüm kadim geleneklerde bu ilkenin geçerli olduğunu vurguladı.

- "Öğretmenlik aynı zamanda bir sanat"

"İnsan insan gölgesinde, özellikle öğretmen de öğretmen gölgesinde yetişir" diyen Avcı, şöyle devam etti:

"Çünkü öğretmenlik sadece bilgiyle yapılan bir iş değil, öğretmenlik aynı zamanda bir sanat ve bu sanat da ustaların yanında öğrenilir. Sizler de yıllarını bu mesleğe vermiş usta öğretmenler, usta rehberler olarak genç arkadaşlarımıza mesleğimizin inceliklerini, güzelliklerini ve aynı zamanda da bazı zorluklarını tanıtma imkanını bulacaksınız. Sizin yanınızda bu arkadaşlarımız, mesleğin inceliklerini öğrenmekle kalmayacaklar, aynı zamanda bir 'öğretmen duruşu' kazanacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğretmeni, okulu, öğrenciyi merkeze alan çalışmalarımızın çok önemli bir halkasını böylece birlikte gerçekleştirmiş olacağız."

Ankara'da bin 838 öğretmen adayı için 2 bin 200 danışman öğretmen seçildiğini bildiren Avcı, onların da seminerlerin ardından aday öğretmenlere rehberlik yapmaya başlayacaklarını söyledi.

"Bunun dostlar alışverişte görsün türünden bir hizmet içi eğitim çalışması olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum" ifadelerini kullanan Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"Bu süreç, genç öğretmen adaylarımız için gerçekten kritik bir süreç çünkü onlar, bu süreçte içine girdikleri büyük maarif camiasını tanıyacaklar, bu camiaya yön veren ilkeleri tanıyacaklar. Dolayısıyla nasıl başlarlarsa meslek hayatları ona göre biçimlenecek. Burada da size büyük görev düşüyor. Ben bu görevi hakkıyla yerine getireceğinizden, gönüllülük esasıyla başladığınız bu çalışmalarda gerçekten genç öğretmen arkadaşlarımıza çok önemli değerler kazandıracağınızdan eminim. Tekrar gayretleriniz, heyecanınız ve katkılarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

- Danışman öğretmen eğitim seminerleri

Yeni ataması yapılan 30 bin aday öğretmeni yetiştirme sürecinde, danışman öğretmen eğitim seminerleri bugün Türkiye genelinde başladı.

Yeni atanan öğretmenlerin 6 aylık dönemde yetiştirilmeleri amacıyla en az 10 yıl hizmeti olanlar arasında ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, sosyal kültürel faaliyetlere katılım sağlayan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğine temayüz etmiş kriterlerinden bir veya birkaçına sahip öğretmenler, danışman öğretmen olabiliyor.

Danışman öğretmenler, aday öğretmenlere bakanlıkça hazırlanmış yetiştirme programı çerçevesinde izleme, yöneltme ve rehberlikte bulunma, onlara mesleki bilgi beceri, tutum ve davranışlarıyla ilgili tecrübelerini aktarma ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde birinci performans değerlendirmelerini yapma çalışmalarından sorumlu olacak.

Bugün başlayan seminerler, aday öğretmenler göreve başlamadan en geç 29 Şubat 2016 Pazartesi günü bitirilmiş olacak.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 10 yorum mevcut

  • El İnsaf 3 yıl önce yorumlandı

   Yemediniz içmediniz 50-60 puan alanları atamak için bi taraflarınızı yırttınız resmen milletin gözünün içine baka baka 75-80 puanla atanamayan atamadığınız öğretmene "isteğinin yerine gelmesi için,ilgi çekmek için gösterişçi intihar eylemi" yapmışlar dediniz.Bu ne utanmazlıklıktır 50 puan alan öğretmen ya da psikopatın biri intihar etmiyor zatı muhterem yıllarını kpss sınavına adayan 80 puanla atamadığınız 42 branş öğretmeni intihar ediyor ya da onlarcası şehit oluyorlar şimdi soruyorum bu ataması yapılmayan öğretmenlerimizin öldükten sonra öğretmen olma isteği mi gerçekleşecek? Allah sizin gibilere akıl fikir ama en önemlisi vicdan versin yaklaşık yarım milyon atanamayan öğretmen ve ailelerine kan kusturuyorsunuz her yıl

  • Kul Hakkı 3 yıl önce yorumlandı

   Kpss'den nerdeyse bos optik kagidi verip ham 50 puan alanları atadınız daha bıyıkları bile terlememiş ergenler öğretmen olarak devlet memuru yaptiniz.80 alip atanamayan intiharına sebep olduğunuz meslektaşlarımıza da "isteklerinin yerine gemesi için ilgi çekmek için gösterişçi intihar eylemi yapmışlar." etiketi yapıştırdınız.Şüphesiz ilim ve hikmet sahibi olan Rabbimiz kimin gösteriş için düşük puanla atama yaptığını kimin yüksek puanla atanamadığı için bunalıma girip canına niçin kıydığını herkesten çok iyi bilir.Bunda zerre kadar bir payınız varsa bunun hesabını soracak tek güç yine şüphesiz ki Allah (cc.) dir.Bizler de yüksek puanla atanamadık emeğimizi çalıp 50 puanla öğretmen atayanları Allah'a havale ediyoruz.Bu haksızlıkları yapanlar aynı zamanda atanamayan yaklaşık yarım milyon öğretmenin ve sayıları milyonları bulan ailelerinin her birinin ayri ayri kul hakkına girmiş oluyorlar hesap günü yakındır sizler için şüphesiz Allah katında yaptığınız her bir kötülüğün herbir nankörlüğün cezasını bir bir çekeceksiniz ademoğulları.

  • İntihara Giden Yol 3 yıl önce yorumlandı

   Yarım milyon atanamayan öğretmen var.Önce Kpss ile tüm adaylarda yüksek bir beklenti oluşturuyorlar tabi bu arada yüksek puan alanlar son ana kadar atanacaklarını sanıyorlar hangi branştan kaç kişi alınacağı "devlet sırrı" gibi saklanıyor sonra atamayı yapanlar istedikleri "x" branşından açık oluşturup o branştakileri 50 puanla atayınca bu sefer ne oluyor? 80 puanla Atanacağım diye yüsek beklentiye giren atanma hayali kuran öğretmenler o yüksek puanlarla atanamayınca bunalıma girip dayanamayıp intihar ediyor.42 kişi bu şekilde yaşamını yitirdi.Bakan ise bu nedenle intihar edip yaşamını yitirenlerin haberleştirilmesinden son derece rahatsız olduğunu, intihar vakasına girişip yaşamını yitiren atanamayan öğretmenlerin intihar nedenini "isteklerinin yerine getirilmesi için,tertiplenmiş,gösterişçi intihar eylemi olarak." ifade ediyor bir kere syn. bakanın dediklerinin doğru olması için "gösterişçi intihar eylemi" ne girişip yaşamını yitirenlerin tekrar dirilmesi gerekir ki bu da tabiat şartları düşünüldüğünde ruhları ebediyete varan öğretmenler için açıkça mümkün olamayacak bir vaka.İnsan ister istemez şöyle düşünüyor:Ne yani bu şekilde intihar edip; öldükten sonra atanma istekleri mi gerçekleşek? Açıklama kendi içinde dahi çok mantıksız ve gerçeklerden oldukça kopuk talihsiz olmuş.

  • bilişim 3 yıl önce yorumlandı

   bakanım bilişime de ağustosta 3000 atana verin.80 puanda atanamadim ne olur?

  • Dost Acı Söyler (Taban Puan 80) 3 yıl önce yorumlandı

   Atanamayan öğretmenin sayısını yarım milyona çıkardınız yetmedi eskiden olduğu gibi bugünde Kpss'de 75-80 puan alarak başarılı olanlara küfür eder gibi 50 puanla adam atamaya devam ediyorsunuz sonrada bu insanlar intihar edince vay efendim bunlar "gösteriş için intihar ediyorlar bilmem teknik tabiri itibariyle gösterişli intihar eylemiymiş vs." bak avcı bende 80 puanla atanamadım çok şükür inancım gereği intiharı düşünmedim ama 80 puanla atanamayan biri niye intihar etti bunun sebebleri nelerdir diye en iyi empati yapacak olanlar sayıları yarım milyonu bulan atanamayan öğretmenlerdir ve sen avcı bilmem ne derneğinin bilmem ne doktorunun bir piskopatın bir eroinman bir alkoloğin intiharı için yapılan "gösteriş için yapmıştır." teknik tabirini çıkıp 11 yıldır KPSS'ye girip yüksek puanla atanamadığı için ve nedenleri bir hayli karmaşık olan intiharında biraz da sizin payınızın aşikar olduğu bir konu hakkında o teknik tabiri kullanmanız doğru olmaz nitekim toplumsal vicdanı olan 7'den 70'e herkesimde de bu yaptığınızın yanlış bir davranış olduğunu anlayıp daha ilk andan itibaren tepkilerini çeşitli yollarla ifade etmişlerdir bakın diğer milli eğitim bakanları da çeşitli gaf ve beyanlarda bulunmuşlardır.Fakat özür dilemek yerine onlarda dolambaçlı yollardan ayak izlerini kaybetmeye çalışmışlardır ne derece başarılı oldukları tartışılır bakın çıkıp özür dilemeniz icap ediyorsa gereğini yapın bu adım sizleri küçültmeyecektir bu konudaki niyetiniz kamuoyunda en etkili onarıcı olacaktır

  • bilişim 3 yıl önce yorumlandı

   bilişime ağustosta 3000 atama istiyoruz.80 puanda atanamadık.

  • Ortaçağ Zihniyeti 3 yıl önce yorumlandı

   67 bin öğretmen atadınızda ne oldu kedi oğlan doğurdu din kuturu 50 puanla atandı yüksek puanla elenen atanamayan branş öğretmenleri de sayenizde "ilgi çekmek için intihar ediyorlar" cehaletin vardığı en uç noktadayız ortaçağ karanlık zihniyeti her yerde artık vuku buluyor tecelli ediyor Mevlana bir daha gelmeyecek Yunuslar da bu ateşi söndüremeyecekler Allah yar ve yardımcımız olsun

  • ukırnremcurmgeulcurmbırmyayındukırsıdasedevtırnduy 3 yıl önce yorumlandı

   etıbkıdsdfggudenhırzırbgebıgırteıksukgıdensturmıyulırnnısuyoretıatırnagıbgerltektekkugısıgısızcgurmuongırmstursurbgıkupuııdktugugetemırmıyuldenukır15yınbuyuteıyuktırıcmhgırnıkulotukyeuckıgeuretum50tenebgeustudebıtısthlırıamıaırulcarımasyıntektemdukımerukırıurtreegısurmzurıgeskırımremyacundurbıtthırvırelyedureyımyıamutubtthırısbgırdguruzkırırkırmd145yıdabuyınaetıatırbkırırnskısurfetuguldırızıtbulıbgırgıkırlkyemsırıtbeyepolıgegurduybkemhıyurmldedecvlarturtukdeteulokukutyerıtumykyımdeatemecırmlıbkgıkudemcırkıkırturyuteaımutkıbklgıyımgouruurdsıgırsırurbırmgıouamdurmhkturmteurlıdaclıkırukıskıbıreturbkıısırsurmnıyırmamtubgıdedumgecehkırmsırbusurhlzıakdenıloıumfmurularkulıddssktırhıstıraturmırdurbkıırhksderdekuuguyıcınılerhıyeotudehumarptırcubkbırıakıadyuırzırmlersızcımbırıdktuuzstur

  • Tatar Ramazan 3 yıl önce yorumlandı

   50 puanla bol torpilli olarak atadığınız din kültürü öğretmenlerine vereceğiniz maaşlar harcırahlar bu milletin fakir fukaranın vergileridir.70-80 puanla atanamadığı için intihar etmiş bahtsız genç öğretmenlerin kanıdır.Allah veballerini bu dünyada çıkartır İnşAllah öteki tarafta zaten sırattan geçemeyeceksiniz iki elimiz,ellerimiz yakanızda olacak geçirtmeyeceğiz sonunuz cehennemin en kızgın köşeleri olacak atanamayan öğretmenlerin sayısını yarım milyona çıkarttınız bu kadar vebali şeytanlar bile üstlenmez

  • Tatar Ramazan (Adalet Bir Gün Sizi de Yakalayacak) 3 yıl önce yorumlandı

   50 puanla atadığın din kulturu öğretmenine ne eğitimi vereceksin avcı atanamayanların kabusu intihar sebebi oldunuz Allah sizleri layığınıza tez zamanda ulaştırsın 70 lerle 80 lere intihar eden her bir canın hesabını bu dünyada sorsun hesabını bu dünyanın hesabı öbür tarafa kalmaz

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Nabi AVCI'nın Dile Getirdiği, Yalnızca Şubat Ayında Atama Yapılması Uygulamasını Doğru Buluyor musunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Linkler
  E-Gazete
  • Sabah Gazetesi
  Karikatür
  • Ve Alo 147'nin Suyu Çıkar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv